Condor airplane on grey concrete airport 163792

Nie dojdzie do transakcji PLL LOT - Condor

czwartek, 16 kwietnia 2020

Przejęcie Condora przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), do której należą również Polskie Linie Lotnicze LOT, nie dojdzie do skutku. Obecnie Condor znajduje się pod presją czasu, ponieważ w tym tygodniu miała zostać spłacona pożyczka w wysokości 380 milionów euro, jaką Condor otrzymał od niemieckiego rządu. Pożyczka ta została przyznana linii lotniczej po tym, jak Thomas Cook ogłosił we wrześniu swoją upadłość i miała na celu pomoc w dalszym niezależnym prowadzeniu swojej działalności przez Condora.

Jak doszło do zerwania umowy?

Od pewnego czasu wiadomo było, że PGL szuka sposobów na odstąpienie od umowy zakupu Condora. Powodem jest fakt, że LOT, podobnie jak wiele innych linii lotniczych, jest silnie dotknięty obecnym kryzysem COVID-19. Wszyscy przewoźnicy musieli czasowo zawiesić swoje operacje lotnicze. Obecnie PGL nie ma pieniędzy na inwestycje.

Przez długi czas publicznie informowano, że nadal prowadzone są rozmowy w sprawie przejęcia niemieckiej spółki Condor. Jak wynika z doniesień medialnych, Polska Grupa Lotnicza ostatecznie wycofała się z zakupu, ponieważ Condor nie był w stanie wykazać dobrego standingu finansowego.

Co dalej z Condorem?

Linie lotnicze Condor nie znajdują się w najgorszej sytuacji. Przewoźnik prowadzi obecnie rozmowy z PGL w celu określenia warunków odstąpienia od umowy. Dodatkowo w grę mogą wchodzić roszczenia wynikające z podpisanej umowy kupna. Według rzeczniczki prasowej PGL, Condor zamierza wkrótce zrezygnować z procesu ochronnego. Linie lotnicze są dobrze przygotowane na obecną sytuację.

Condor jest również w trakcie negocjacji dotyczących pomocy państwa w związku z koronawirusem. Linie lotnicze wykonują obecnie bardzo ograniczone operacje lotnicze. Większość floty musi pozostać na ziemi, a przychody firmy są niskie. Obecne plany linii lotniczych zakładają zatem zastąpienie kredytu pomostowego bardziej kompleksowym wsparciem finansowym, które powinno zabezpieczyć przyszłość przewoźnika do czasu, aż będzie on w stanie utrzymać się z przychodów.

W kuluarach mówi się, że Lufthansa jest brana pod uwagę jako nowy potencjalny nabywca Condora. W szczególności oferta Condora w zakresie przewozów długodystansowych dobrze pasowałaby do Lufthansy. Spółka już w przeszłości kilkakrotnie wyrażała zainteresowanie Condorem, a ostatnią ofertę złożyła na początku 2020 roku. Ale również Lufthansa została poważnie dotknięta przez kryzys. Według prezesa firmy, przewoźnik traci obecnie około 1mln euro na godzinę z rezerw finansowych.

W jaki sposób możemy pomóc w przypadku zakłóconego lotu z PLL LOT lub Lufthansą?

Twój lot był opóźniony, odwołany lub odmówiono Ci wejścia na pokład samolotu? Chętnie pomożemy wyegzekwować Twoje prawa! Lot-Opóźniony.pl działa na zasadzie “brak wygranej, brak opłat”. Oznacza to, że naszą 25% prowizję pobieramy tylko wtedy, gdy uda nam się wywalczyć Twoje odszkodowanie. Za pomocą naszego kalkulatora odszkodowań w ciągu zaledwie kilku minut, bezpłatnie i bez zobowiązań, możesz dowiedzieć się, jak wysoka rekompensata Ci przysługuje. Sprawdź już teraz!

Sprawdź swój lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl