Zwrot pieniędzy za odwołany lot — wszystko co musisz wiedzieć

Odwołany lot?Nie przyjmuj voucherów oferowanych przez linie lotnicze — uzyskaj pełny zwrot kosztów biletu! Dodatkowo, w niektórych przypadkach możesz również ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot w wysokości do 600 euro! Użyj naszego , by sprawdzić, czy możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy i odszkodowanie. Jeśli chcesz, możemy potem zająć się odzyskaniem Twoich pieniędzy od linii lotniczej za Ciebie — pomagamy pasażerom od ponad 10 lat, mamy zespoły prawnicze w 9 krajach europejskich i bierzemy procent wyłącznie od wygranych spraw.

Złóż wniosek o odszkodowanie nawet do 600 euro!

Co musisz wiedzieć

 • Czy Twój lot został odwołany? Jeśli nie zaproponowano Ci lotu alternatywnego (lub nie chcesz z niego skorzystać), możesz ubiegać o pełny zwrot pieniędzy za bilet.

 • Czy Twój lot odwołany mniej niż 14 dni przed planowanym odlotem? W takim razie masz również szansę na uzyskanie odszkodowania!

 • Lot odwołany z powodu koronawirusa? Należy Ci się pełny zwrot kosztów biletu — nie akceptuj voucherów!

 • Nasz zespół z Lot-Opóźniony.pl ma ponad 10 lat doświadczenia w kwestii odszkodowań lotniczych. Dla Twojej wygody, działamy na zasadzie „brak wygranej, brak opłat”.

Zwrot pieniędzy za odwołany lot — Twoje prawa w UE

Dokumentem chroniącym prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej jest Rozporządzenie (WE) nr 261/2004, znane też jako EU261. To najbardziej pro-pasażerska regulacja tego typu na całym świecie — ustala ona konkretne zasady dotyczące przyznawania odszkodowań i zwrotów kosztów biletu w przypadku odwołanych i opóźnionych lotów.

Kiedy więc należy Ci się zwrot kosztów biletu? Według wspomnianego Rozporządzenia, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilet, jeśli Twój lot został odwołany, a Tobie nie zaoferowano lotu alternatywnego lub — gdy lot alternatywny zaoferowano — nie chcesz nim lecieć.

Warto dodać, że prawo europejskie nie uznaje vouchera jako zwrotu kosztów biletu. W przypadku odwołanego lotu, linie lotnicze są więc zobowiązane zaoferować ci pełny zwrot pieniędzy za bilet.

Ubiegaj się o zwrot pieniędzy za bilet i odszkodowanie za odwołany lot.

Z Lot-Opóźniony.pl zajmie Ci to raptem kilka minut!

Złóż wniosek
W Kkd6 S Vp

Lot poza UE — czy przysługują mi te same prawa?

Jeśli lecisz do lub z Wielkiej Brytanii, przysługują Ci te same prawa co w Unii Europejskiej. Po Brexicie, kraj ten zaadaptował europejskie prawa pasażerów na swoje potrzeby.

Jeśli lecisz do lub z Unii Europejskiej* (w tym do/z Polski) europejską linią lotniczą, nie jest ważny kierunek podróży — prawo europejskie obejmuje wszystkie loty obsługiwane przez linie lotnicze mające swoją główną siedzibę w Unii.

Problem może nastąpić, jeśli lecisz linią spoza EU/UK, np. Emirates, Aeroflotem, czy liniami amerykańskimi. W ich przypadku, prawo europejskie obowiązuje wyłącznie w przypadku lotów z Unii Europejskiej. Jeśli lecisz taką linią do Europy, nie możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy lub odszkodowanie na podstawie prawa unijnego.

* Unijne regulacje dotyczące praw pasażerskich zostały również przyjęte przez Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

Typ lotuPrzykład lotuCzy należy się odszkodowanie?
Lot z przewoźnikiem europejskimWarszawa - Amsterdam z LOTTak
Wylot z Europy z przewoźnikiem spoza UEWarszawa - Dubaj z EmiratesTak

Przylot do Europy z przewoźnikiem spoza UE

Dubaj - Warszawa z EmiratesNie

Lot odwołany z powodu restrykcji koronawirusowych — czy przysługuje mi zwrot pieniędzy?

Tak. Jeśli linia lotnicza anulowała Twój lot z powodu koronawirusa, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilet.

Niestety, w takim przypadku nie możesz ubiegać się o odszkodowanie, jako że to nie linia lotnicza jest winna odwołaniu lotu.

=> Złóż wniosek o zwrot kosztów lotu

Linia lotnicza oferuje mi voucher zamiast zwrotu pieniędzy — co robić?

Zdecydowanie odradzamy przyjmowanie voucherów.

 1. Zgodnie z prawem unijnym, linia lotnicza jest zobowiązana zaoferować Ci pełny zwrot kosztów biletu — vouchery nie są uznawane za pełnoprawny zwrot.

 2. Przyjęcie vouchera zamraża Twoje pieniądze — jeśli nie chcesz stracić pieniędzy, musisz użyć tej samej linii lotniczej w przyszłości.

 3. Vouchery zwykle mają restrykcyjne daty ważności, co zmusza do szybkiego planowania kolejnego lotu.

 4. Jeśli linia lotnicza zbankrutuje, Twoje pieniądze przepadają — nie masz szans ich odzyskania.

Co jeśli pasażer przyjął już voucher od linii lotniczej?

W niektórych przypadkach wciąż można wymienić voucher na pełny zwrot kosztów biletu.

Zalecamy skorzystanie z usług Lot-Opoźniony.pl — wystarczy, że użyjesz naszego inteligentnego systemu składania wniosków. Przesłanie wszystkich informacji i dokumentów zajmie Ci raptem kilka minut, a my zajmiemy się potem całą resztą. Bierzemy procent wyłącznie od wygranych spraw.

=> Złóż wniosek o zwrot kosztów biletu

Chcesz upewnić się, czy możesz ubiegać się o zwrot i odszkodowanie?

Użyj naszego darmowego Kalkulatora Odszkodowań!

Sprawdź mój lot
U Vp D2 X6p top
U Vp D2 X6p bottom

Odszkodowanie za odwołany lot — kiedy przysługuje?

Czy Twój lot został odwołany mniej niż 14 dni przed planowaną datą wylotu? Jeśli tak, jest spora szansa na to, że przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot w wysokości do 600 euro!

By być uprawnionym do odszkodowania, lot musi być odwołany z winy samej linii lotniczej (czyli nie np. z powodu nadciągającego huraganu), a do tego zaproponowany przez linię lot alternatywny musi spełniać pewne konkretne kryteria, które omawiamy w tabelce poniżej.

Odszkodowanie należne jest również w przypadku lotu opóźnionego o co najmniej 3 godziny.

=> Sprawdź w minutę,

Informacja o odwołaniu lotuZaproponowany przez linię lot alternatywnyCzy przysługuje Ci odszkodowanie?
Mniej niż 7 dni przed planowanym wylotemWylatuje co najmniej 1h wcześniej lub ląduje przynajmniej 2h później niż oryginalny lotTak
7-14 dni przed planowanym wylotemWylatuje co najmniej 2h wcześniej lub ląduje przynajmniej 4h później niż oryginalny lotTak
Mniej niż 14 dni przed planowanym wylotemLinia lotnicza nie zaproponowała nowego lotuTak (a także zwrot kosztów biletu)

Odszkodowanie za odwołany lot — ile mi przysługuje?

Dystans lotu

Dystans lotu

Wysokość odszkodowania

Mniej niż 1,500 km

Otrzymaj €250 na osobę

Pomiędzy 1,500 a 3,500 km

Otrzymaj €400 na osobę

Powyżej 1,500 km (pomiędzy krajami UE)

Otrzymaj €400 na osobę

Powyżej 3,500 km (poza UE)*

Otrzymaj €600 na osobę

*w przypadku opóźnienia lotu o więcej niż 3, lecz mniej niż 4 godziny, odszkodowanie może zostać pomniejszone o połowę

zasady opóźniony lot

Nadzwyczajne okoliczności — czyli kiedy linia lotnicza może odmówić odszkodowania

Zwrot pieniędzy za bilet można uzyskać w przypadku praktycznie każdego odwołanego lotu. Jednakże odszkodowanie za odwołany lot przysługuje pasażerowi wyłącznie, jeśli lot został odwołany z winy linii lotniczej. Odszkodowanie nie przysługuje, jeśli zaszły tzw. nadzwyczajne okoliczności, do których zaliczamy:

 • Zła pogoda, uniemożliwiająca lub utrudniająca lot, np. gęsta mgła, ulewa, burze.

 • Strajk, najczęściej pracowników sektora lotniczego.

  UWAGA! Za nadzwyczajną okoliczność nie uważa się jednak strajku pracowników linii lotniczej, która obsługuje nasz lot!

 • Niepewna sytuacja polityczna, np. w przypadadku ataku terrorystycznego lub ogólnokrajowych protestów.

 • Klęska żywiołowa, taka jak erupcja wulkaniczna czy huragan.

 • Zderzenie samolotu z ptakiem lub innym obiektem znajdującym się w przestrzeni powietrznej.

 • Chory lub źle zachowujący się pasażer.

 • Opóźnienia spowodowane przez personel lotniska, np. powolna obsługa bagaży.


Nadzwyczajną okolicznością jest także odwołanie lotu ze względu na restrykcje koronawirusowe. Jeśli więc Twój lot został odwołany z powodu COVID-u, nie możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Zwrot pieniędzy za nieprzewidziane wydatki

Zdarza się, że z powodu nagle odwołanego lotu, pasażer musi ponieść dodatkowe koszty, np. na taksówki, noc w hotelu, czy posiłek w restauracji na lotnisku.

Jeśli ta sytuacja dotyczy również Ciebie, wiedz, że możesz ubiegać się u linii lotniczej o zwrot pieniędzy za takie nieprzewidziane wydatki.

Jeśli zdecydujesz się walczyć o swoje odszkodowanie z pomocą Lot-Opóźniony.pl, możemy zająć się również odzyskaniem od linii lotniczej pieniędzy za wszelkie nieprzewidziane wydatki. Ty wysyłasz nam rachunki i faktury, my zajmujemy się całą resztą.

Bierzemy procent wyłącznie od wygranych spraw.

Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie za odwołany lot.

Zajmie to tylko minutę!

Zajmie to tylko minutę!
W Fb Gs2qx

Zwrot pieniędzy za opóźniony lot — na czym to polega?

Kiedy problemem jest opóźniony lot, zwykle pasażerowie myślą o odszkodowaniu za niego — jeśli lot jest opóźniony z winy linii lotniczej o co najmniej 3 godziny, pasażer może ubiegać się o odszkodowanie do 600 euro.

W przypadku opóźnionego lotu, możliwe jest jednak również uzyskanie zwrotu pieniędzy za bilet. Możesz się o niego ubiegać, jeśli opóźnienie jest większe niż 5 godzin i przez to nie chcesz już lecieć. Masz wtedy możliwość rezygnacji z lotu i uzyskanie zwrotu pieniędzy za bilet. Warto jednak pamiętać, że po rezygnacji z lotu nie można już ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot.

Chcę zrezygnować z lotu — czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy za bilet?

W większości przypadków, jeśli to nie linia lotnicza odwołuje lot, a pasażer sam chce z niego zrezygnować, pełny zwrot kosztów biletu nie przysługuje.

Są jednak pewne sytuacje, w których niektóre linie lotnicze zwracają koszty biletu. Przykładowo, dzieje się tak w przypadku śmierci bliskiego członka rodziny.

Ile czasu mam na złożenie wniosku o zwrot kosztów biletu / odszkodowania za odwołany lot?

W tym przypadku zależy to od lokalnych praw dotyczących przedawnień w danym kraju. Pasażer ma prawo na złożenie wniosku na podstawie prawa trzech krajów:

 • Kraju, z którego pasażer wylatuje (np. Polska, gdzie ma się 2 lata na złożenie wniosku)

 • Kraju, do którego pasażer leci (np. Wielka Brytania, gdzie ma się 6 lat na złożenie wniosku)

 • Kraju, gdzie znajduje się główna siedziba linii lotniczej (np. Irlandia w przypadku lotu linią Ryanair)


Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku z Lot-Opóźniony.pl, wybierzemy najlepszą możliwą opcję dla Twojego przypadku za Ciebie. Posiadamy zespoły prawnicze w 9 krajach i wygraliśmy 98% spraw sądowych.

=> Ubiegaj się o zwrot kosztów biletu lotniczego

Kiedy otrzymam zwrot pieniędzy / odszkodowania za odwołany lot?

W przypadku zwrotów kosztów biletu, czas oczekiwania zwykle zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Uzyskanie odszkodowanie może zająć trochę dłużej.

Dodatkowo, jeśli linia lotnicza nie odpowiada na nasze wezwania i/lub konieczna jest sprawa sądowa, czas ten może wydłużyć się jeszcze bardziej, do maksymalnie kilku lat.

Jeśli jednak zdecydujesz się złożyć roszczenie z pomocą Lot-Opóźniony.pl, nie musisz żyć miesiącami czy latami w stresie. Wystarczy, że poświęcisz raptem kilka minut na przesłanie nam wszystkich koniecznych dokumentów, a my zajmiemy się za Ciebie całą resztą — od kontaktów z linią lotniczą po sprawę w sądzie.

Dla Twojej wygody, pobieramy procent wyłącznie od wygranych spraw.

Jak uzyskać zwrot pieniędzy za odwołany lot?

Najpierw, sprawdź czy na pewno możesz ubiegać się o zwrot — możesz to zrobić za pomocą naszego darmowego Kalkulatora Odszkodowań.

Następnie możesz spróbować skontaktować się z linią lotniczą samodzielnie lub postawić na ekspertów z Lot-Opóźniony.pl. Z nami musisz poświęcić minimum czasu, by odzyskać pieniądze — wystarczy, że poświęcisz kilka minut na przesłanie wszystkich niezbędnych dokumentów z pomocą naszego inteligentnego systemu online, a my zajmiemy się całą resztą, łącznie z ewentualną sprawą sądową.