Lot opóźniony, odwołany lub odmowa wejścia na pokład?

Możesz być uprawniony do odszkodowania w wysokości do 600€!

Sprawdź odszkodowanie

Najbardziej ruchliwe porty lotnicze w Polsce

 

Liczba podróżnych odwiedzających polskie lotniska rośnie od lat. Przed wybuchem pandemii COVID-19, w 2019 roku lotniska w Polsce obsłużyły prawie 48 milionów pasażerów. Przy takim ruchu naturalnym jest, że pojawiają się opóźnienia. Pasażerowie lotów odlatujących i przylatujących do Polski, którzy doświadczają opóźnienia przekraczającego 3 godziny, są często uprawnieni do odszkodowania w wysokości nawet do 600€ na osobę. Regulowane jest to rozporządzeniem UE w sprawie praw pasażerów - (WE) nr 261/2004. Ponadto pasażerowie mają również pewne prawa w przypadku odwołania lotu z powodu COVID-19. W takiej sytuacji można żądać zwrotu kosztów biletu. Jesteś ciekaw jakie masz prawa? Sprawdź swój lot w naszym bezpłatnym kalkulatorze roszczeń:

 

Sprawdź lot

 

Ale które lotniska w Polsce są najbardziej ruchliwe? Które z nich obsługuje największą liczbę pasażerów? Lot-Opóźniony.pl przeanalizował dane z 2019 roku i okazało się, że największym lotniskiem w Polsce jest…

 

1: Lotnisko Chopina w Warszawie

Oczywiście to Lotnisko Chopina (WAW) jest największym i najbardziej ruchliwym portem lotniczym w Polsce. Funkcjonuje od 1934 roku i jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT oraz bazą operacyjną Wizz Air.

  • Liczba pasażerów: 18 844 591

 

2: Port lotniczy Kraków-Balice

Drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz liczby operacji lotniczych jest lotnisko w Krakowie (KRK). W 2019 roku port lotniczy Kraków-Balice zanotował największy wzrost obsłużonych pasażerów wśród wszystkich lotnisk w Polsce. W porównaniu z rokiem 2018, wzrost wynosił aż 24%.

  • Liczba pasażerów: 8 410 817

 

3. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Lotnisko w Gdańsku (GDN) to trzecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko w Polsce. Położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia, 10 km od centrum Gdańska i Sopotu oraz 23 km od centrum Gdyni.

  • Liczba pasażerów: 5 376 120

 

4. Port lotniczy Katowice-Pyrzowice

Lotnisko w Katowicach (KTW) położone jest w miejscowości Pyrzowice, około 45 km na północ od centrum Katowic. Dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce.

  • Liczba pasażerów: 4 843 889 

 

5. Port lotniczy Wrocław-Strachowice

Lotnisko we Wrocławiu (WRO) położone jest około 10 km od centrum Wrocławia. Lotnisko zostało zbudowane w 1938 roku, a od czerwca 1945 obsługuje loty cywilne.

  • Liczba pasażerów: 3 496 898

 

Najbardziej ruchliwe porty lotnicze w Polsce: więcej pasażerów to więcej opóźnień?

Duża liczba pasażerów zdecydowanie zwiększa liczbę lotów, co z kolei przekłada się na bardzo napięty rozkład lotów, w którym nawet niewielkie opóźnienia mogą wywołać reakcję łańcuchową i mieć wpływ na resztę lotów tego samego dnia. Przyczyny zakłóceń są różne, takie jak na przykład problemy techniczne w samolocie lub na lotnisku, strajk czy po prostu niekorzystne warunki pogodowe. Faktem jest, że jeśli samolot jest opóźniony już podczas swojego pierwszego porannego lotu, opóźniony będzie również następny lot oraz kolejny po nim. W 2019 roku średnio około 26% wszystkich lotów na największych lotniskach w Polsce było opóźnionych. 

 

Wysokość odszkodowania i zwrotu Polska

 

Dla pasażerów opóźnienie lub odwołanie jest zawsze irytujące - bez względu na przyczynę! Jeśli jednak wina leży po stronie linii lotniczych, podróżni mają prawo do odszkodowania za opóźnienie powyżej 3 godzin lub odwołanie lotu. W zależności od trasy lotu, mogą oni być uprawnieni nawet do 600€ od osoby. Dzięki naszemu kalkulatorowi roszczeń, możesz bezpłatnie i bez zobowiązań sprawdzić, czy przysługuje Ci odszkodowanie lub przynajmniej zwrot kosztów za bilet:

 

Sprawdź swój lot

 

Po sprawdzeniu lotu możesz złożyć u nas wniosek, a my pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Nasz międzynarodowy zespół ekspertów natychmiast przystąpi do pracy, a Ty nie będziesz musiał się niczym martwić. Pracujemy na zasadzie “brak wygranej, brak opłat” co oznacza, że naszą opłatę serwisową będziesz musiał zapłacić tylko wtedy, gdy uda nam się uzyskać Twoje odszkodowanie. W przeciwieństwie do naszej konkurencji, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat, np. za wniesienie sprawy do sądu.

 


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl


 

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do odszkodowania lub zwrotu pieniędzy!

Sprawdź mój lot