Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Prawo europejskie chroni Twoje prawe w przypadku opóźnionego lotu. Jeśli Twój lot był opóźniony z winy linii lotniczej o co najmniej 3 godziny, należy Ci się odszkodowanie (rekompensata) nawet do 600 euro na każdego pasażera, czyli ponad 2.500 złotych!

Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot.

Odszkodowanie za opóźniony lot: podstawowe informacje

 • Odszkodowanie za opóźniony samolot przysługuje, jeśli Twój lot był opóźniony o co najmniej 3 godziny.

 • By kwalifikować się do rekompensaty za lot, opóźnienie lotu musiało wyniknąć z winy linii lotniczej, a nie np. złej pogody.

 • Pasażerowi przysługuje do 600 euro odszkodowania (ponad 2500 złotych). Wysokość odszkodowania za opóźniony lot różni się w zależności od dystansu lotu.

 • Odszkodowanie możesz otrzymać niezależnie od tego, ile zapłaciłeś/łaś za swój bilet lotniczy. Wysokość odszkodowania może być wyższa od ceny biletu.

Podstawa prawna do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot

Jako pasażera chronią Cię przepisy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, w których ustanowiono wspólne zasady odszkodowania i pomocy w przypadku dużego opóźnienia lotów. Możesz otrzymać nawet 600 euro rekompensaty w zależności od długości trasy.

Ubiegaj się o odszkodowanie do 600 euro na osobę!

Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot?

Opóźnienie w dotarciu do miejsca docelowego Twojej podróży musi wynosić minimum 3 godziny. Zapoznaj się z poniższym zestawieniem kwot odszkodowań:

Dystans lotu
Wysokość odszkodowania
Mniej niż 1,500 kmOtrzymaj €250 na osobę
Pomiędzy 1,500 a 3,500 kmOtrzymaj €400 na osobę
Powyżej 1,500 km (pomiędzy krajami UE)Otrzymaj €400 na osobę
Powyżej 3,500 km (poza UE)*Otrzymaj €600 na osobę

*w przypadku opóźnienia lotu o więcej niż 3, lecz mniej niż 4 godziny, rekompensata za lot może zostać pomniejszone o połowę.

zasady opóźniony lot


Opóźniony samolot?

Ubiegaj się o odszkodowanie do 600 euro na osobę!

Sprawdź swój lot
W Kkd6 S Vp

Kiedy pasażerowie mają prawo do odszkodowania za opóźniony lot?

Pasażerowie sa uprawnieni do otrzymania odszkodowania w sytuacji, gdy:

 • przynajmniej jedno z lotnisk - startu lub lądowania - znajduje się na terenie Unii Europejskiej, a lot jest obsługiwany przez przewoźnika zarejestrowanego w UE
 • lotnisko startu znajduje się na terenie Unii Europejskiej, a lot jest obsługiwany przez przewoźnika niezarejestrowanego w UE

Pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli przyczyna opóźnienia leży w zakresie odpowiedzialności linii lotniczej.

Na złożenie wniosku o odszkodowanie, pasażerowie w Polsce mają 1 rok od daty zakłóconego lotu. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii, pasażerowie mają na to aż 6 lat!

Co warto wiedzieć na temat odszkodowania za opóźniony lot?

Odpowiedzialność linii lotniczych

Jeśli z winy przewoźnika dojdzie do ponad 3-godzinnego opóźnienia lotu, przysługuje Ci odszkodowanie. Jest to forma rekompensaty za stracony czas. Natomiast zdarzenie, które miało miejsce na skutek zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, zwalnia linie lotnicze z odpowiedzialności i obowiązku wypłaty odszkodowania. Do nadzwyczajnych okoliczności zaliczamy takie zdarzenia jak np. złe warunki meteorologiczne uniemożliwiające odbycie danego lotu, zagrożenie atakiem terrorystycznym czy bird strike - zderzenie samolotu z ptakiem. Warto jednak pamiętać, że linie często nadużywają tego argumentu i uchylają się od wypłaty należności. Dlatego należy dokładnie zbadać faktyczną przyczynę opóźnienia.

Oferta od linii lotniczych

Jeśli pasażer doświadczy opóźnionego lotu, a przewoźnik zaoferuje mu alternatywę w postaci np. voucherów lub innego lotu, na którą pasażer wyrazi zgodę, nie będzie miał on prawa do odszkodowania. 

Co robić, gdy Twój lot jest opóźniony?

Zachowaj wszystkie dokumenty podróży

 • Dokumenty lotnicze: karta pokładowa, potwierdzenie rezerwacji, bilet elektroniczny (e-ticket), zawiadomienie o opóźnieniu itd.
 • Wydatki: taksówka, nocleg, posiłki, napoje itd.

Zapisz dane lotu

 • Numer lotu
 • Harmonogram lotu (zaplanowany czas odlotu i przylotu)
 • Długość opóźnienia (faktyczny czas odlotu I przylotu)

Postaraj się dowiedzieć, jaka jest przyczyna opóźnienia

 • Zapytaj personel pokładowy
 • Sprawdź warunki pogodowe
 • Sprawdź, czy inne loty również są opóźnione/odwołane

Sprawdź lot oraz kwotę odszkodowania za pomocą kalkulatora na naszej stronie

 • Wprowadź numer i datę lotu, aby poznać wysokość należnej rekompensaty

Zgłoś roszczenie o odszkodowanie

Lot opóźniony?

Możesz dostać nawet do 600 euro odszkodowania!

Sprawdź swój lot
U Vp D2 X6p top
U Vp D2 X6p bottom

Jak zgłosić roszczenie i ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Do wyboru masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest podjęcie działań na własną rękę i złożenie reklamacji do linii lotniczych. Drugą jest zgłoszenie roszczenia do firmy, jak Lot-Opóźniony.pl, aby zajęli się Twoją sprawą. W obydwu przypadkach może upłynąć wiele czasu, zanim linie lotnicze wypłacą odszkodowanie. Jeśli zdecydujesz się na złożenie reklamacji bezpośrednio u przewoźnika, musisz zapoznać się z treścią Rozporządzenia, obowiązującymi przepisami oraz orzeczeniami, przygotować odpowiednie dokumenty, a niekiedy dochodzić praw na drodze sądowej.

Zgłoszenie roszczenia w Lot-Opóźniony.pl to wygodne rozwiązanie, które nie tylko zaoszczędzi Twój czas, ale także da Ci pewność dopilnowania terminów i podjęcia odpowiednich działań. Służymy Ci ekspertyzą oraz posiadamy bazę danych lotniczych i pogodowych, niezbędną do weryfikacji podstawy prawnej. Jeśli linie lotnicze odrzucą Twoje roszczenie, nasz zespół będzie gotowy Ci pomóc, a gdy to konieczne nasi prawnicy zajmą się procedurą prawną. Ponadto zgłoszenie roszczenia jest zupełnie darmowe, ponieważ stosujemy zasadę brak wygranej - brak opłat. Nie ponosisz żadnych kosztów, jeśli nie uzyskamy odszkodowania.

Chcesz wiedzieć, czy masz prawo do odszkodowania za opóźniony lot? Sprawdź to za pomocą naszego kalkulatora, wpisując trasę i datę lotu.