Jacek dylag 5 Sj Aaqq C Cm Y unsplash

City break a COVID — miejski urlop w erze koronawirusa

środa, 15 września 2021

Badanie przeprowadzone wśród 20 tysięcy fanów tzw. city breaks, czyli krótkich urlopów w dużych miastach, wykazało istotne zmiany w nawykach podróżniczych tej grupy turystów.


Jak sugerują wyniki sondażu przeprowadzego przez holenderską firmę time to momo, fani city breaks preferują obecnie podróże samochodem (69%), a nawet pociągiem (18%), od lotów samolotami (13%). Wpływ na to ma niewątpliwie kilka różnych czynników, w tym obecna niestabilność rynku lotniczego. Pasażerom wielokrotnie odwoływano już loty i zdają sobie oni sprawe z późniejszych problemów z otrzymaniem zwrotu pieniędzy od przewoźników. Wiele linii lotniczych oferuje dobrowolnie wyłącznie vouchery za odwołane loty — europejskie prawo nakazuje zaś zwrócenie pieniędzy w całości.

Top 10 miast na city break w 2021 roku

Zwrot ku samochodom istotnie zmienił również cele podróżnicze turystów. Z top 10 wypadły takie miasta jak Londyn, Nowy Jork, Praga, czy Barcelona. Zamiast nich, na dwóch pierwszych miejscach znalazły się Berlin i Paryż, do których przepytani Holendrzy mogą stosunkowo łatwo dotrzeć samochodami.

Co więcej, nawet jeśli turyści postanawiają wybrać się na city break samolotem, stawiają oni na miasta europejskie, przede wszystkim te znajdujące się w granicach Unii Europejskiej. Obecne top 10 miast na city break prezentuje się następująco:

  1. Berlin (awans z 4. miejsca)
  2. Paryż (awans z 5. miejsca)
  3. Wiedeń (awans z 8. miejsca)
  4. Walencja (spadek z 1. miejsca)
  5. Rzym (awans z 6. miejsca)
  6. Porto (nowość w rankingu)
  7. Sztokholm (nowość w rankingu)
  8. Kopenhaga (nowość w rankingu)
  9. Lizbona (spadek z 3. miejsca)
  10. Sewilla (nowość w rankingu)

Bez planu ani rusz

Jak również wynika z sondażu, turyści zaczęli stawiać większy nacisk na planowanie swojego miejskiego urlopu. Ponad 75% respondentów skrupulatnie wybiera miasto, do którego się wybierze, a także atrakcje, które chce zobaczyć. Grupa ta rezerwuje wcześniej odpowiednie wejściówki i jest na bieżąco z lokalnymi restrykcjami koronawirusowymi.

Zwolennicy wypadów typu city break chętniej również wybierają pokój w hotelu (44%) niż apartament (28%). René Bego, założyciel time to momo, sugeruje, że moze mieć to związek z gwarancją wyższych standardów sanitarnych w hotelach (np. regularne czyszczenie pokoi).


Czy wiesz, że w niektórych przypadkach możesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie za opózniony lub anulowany lot nawet do 6 lat od daty tegoż lotu? Sprawdź ile euro zwrotu ci przysługuje przy pomocy naszego Kalkulatora Roszczeń!

Sprawdź swój lot