Shutterstock 438443092 resized

Upadek linii lotniczych Flybe

czwartek, 5 marca 2020

Po połączeniu z Connect Airways i planowanym rebrandingu na Virgin Connect, nikt nie spodziewał się tak szybkiego upadku przewoźnika. 5 marca 2020 roku linie lotnicze Flybe złożyły wniosek o upadłość. Była to największa regionalna linia lotnicza w Europie, obsługująca głównie loty na terenie Wielkiej Brytanii.

Bankructwo Flybe: co przyczyniło się do upadku?

Po trwającej od kilku miesięcy walce o przetrwanie i zwróceniu się do brytyjskiego rządu o pożyczkę, linie lotnicze napotkały kolejne trudności na swojej drodze: koronawirusa. Problemy związane z wirusem dotknęły nie tylko Flybe, ale także wiele innych światowych przewoźników, którzy zmagają się ze zmniejszonym popytem na podróże samolotem, a także cierpią z powodu ograniczeń w wykonywaniu połączeń do i z Chin kontynentalnych.

Gwałtowny spadek ruchu lotniczego spowodował, że Flybe nie udało się przetrwać. Według doniesień, przewoźnik przynosił roczne straty w wysokości prawie 20 mln funtów.

Niestety, wszystkie loty obsługiwane przez Flybe zostały odwołane ze skutkiem natychmiastowym. 

Kto zostanie dotknięty przez upadek Flybe?

Regionalny przewoźnik, odpowiedzialny za 40% wszystkich lotów krajowych w Wielkiej Brytanii, zapewniał pracę aż 2000 osobom, obsługując loty z większych miast Wielkiej Brytanii, takich jak Manchester, Birmingham czy Southampton. Upadek Flybe może przyczynić się do powstania utrudnień dla osób często podróżujących po Wielkiej Brytanii, ponieważ loty tego przewoźnika cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza wśród pasażerów podróżujących służbowo.

Czy można ubiegać się o odszkodowanie po upadku Flybe?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261/2004, upadłość Flybe nie uprawnia pasażerów do ubiegania się o odszkodowanie. Dodatkowo od dzisiejszego poranka wszystkie samoloty Flybe są uziemione, co oznacza odwołania wszystkich zaplanowanych operacji tego przewoźnika.

Co z pasażerami, którzy mają wykupiony bilet na lot z Flybe?

Linie lotnicze poinformowały swoich klientów, aby nie udawali się na lotniska, ponieważ wszystkie loty zostały odwołane ze skutkiem natychmiastowym. Pasażerowie powinni też we własnym zakresie zorganizować sobie alternatywny lot. Jeśli pasażerowie rezerwowali swoje loty w liniach partnerskich, np. Eastern Airways czy Blue Islands, Flybe radzi, aby kontaktować się bezpośrednio z tymi liniami, w celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących lotów zastępczych. Dodatkowo, jak informuje brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego, niektóre linie lotnicze przygotowały specjalne taryfy dla pasażerów dotkniętych upadkiem Flybe. Do tych linii zaliczają się m.in.: British Airways, Ryanair czy easyJet.

Sprawdź swoje inne loty

Nie chcesz przegapić żadnych lotniczych newsów? Śledź nas na facebooku i regularnie odwiedzaj naszego bloga!


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl