Shutterstock 233693962

Strajk pracowników Lufthansy: wszystko co musisz o nim wiedzieć

czwartek, 17 października 2019

Pracownicy największej niemieckiej linii lotniczej domagają się ostatnio od swojego pracodawcy podwyżek płac. Załoga i personel pokładowy Lufthansy potwierdziły, że strajk odbędzie się 20 października 2019 roku. Niemiecki związek personelu pokładowego wezwał swoich członków do rozpoczęcia 5-godzinnej akcji protestacyjnej w godzinach 6:00 - 11:00.

Lufthansa uznała planowany strajk za nielegalny i stwierdziła, że podjęła wszelkie możliwe środki, aby ograniczyć do minimum opóźnienia i odwołania lotów.

Strajk linii lotniczych Lufthansa: Co chce osiągnąć personel?

Prawie wszyscy przewoźnicy zostali ostatnio zmuszeni do cięć budżetowych w związku z rosnącą konkurencją i rosnącymi cenami paliw. W wyniku tego, niektóre mniejsze linie lotnicze zmagają się z problemami, podczas gdy inne po prostu bankrutują, jak na przykład Thomas Cook.

Flohr, przedstawiciel związku personelu pokładowego zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku tygodni mogą mieć miejsce inne niezapowiedziane strajki. Związek żąda wzrostu płac o 1,8%. Ponadto inne mniejsze linie lotnicze należące do Grupy Lufthansa (Lufthansa Cityline, Sunexpress i Eurowings) również pozostają w konflikcie ze swoimi pracownikami jeśli chodzi o wynagrodzenie, pracę w niepełnym wymiarze godzin i plany emerytalne.

Strajk Lufthansy ma wpływ na Twój lot? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami

  • Zachowaj wszystkie ważne dokumenty podróży (potwierdzenie rezerwacji, karta pokładowa itp.)
  • Zażądaj od linii lotniczych oficjalnego oświadczenia o opóźnieniu lub odwołaniu lotu
  • Zachowaj wszystkie rachunki i paragony za wszystkie wydatki poniesione w związku z opóźnieniem lub odwołaniem lotu
  • Zachowaj powiadomienie od przewoźnika o zakłóceniu lotu
  • Jeśli zarezerwowałeś lot zastępczy na własny koszt, upewnij się, że zachowasz również paragon za ten lot

Jakie są moje prawa, jeśli strajk zakłócił mój lot?

Jeśli Twój lot został zakłócony ze względu na strajk, jesteś chroniony na mocy rozporządzenia WE 261/2004. Urząd Lotnictwa Cywilnego stwierdził już wcześniej, że akcje protestacyjne nie powinny być uznawane za nadzwyczajne okoliczności. Oznacza to, że jeśli lot został opóźniony lub odwołany z powodu strajku załogi, możesz mieć prawo do odszkodowania.

Lot odwołany z powodu strajku

Jeśli Twój lot został odwołany, masz prawo do pełnego zwrotu pieniędzy za bilet w sytuacji, gdy zdecydowałeś się nie lecieć z przewoźnikiem lub jeśli nie zaoferowano Ci lotu zastępczego. Stanowiłoby to uzupełnienie odszkodowania, do którego możesz być również uprawniony.

Jeśli zostałeś powiadomiony o zakłóceniu lotu w okresie krótszym niż 14 dni przed dniem wylotu, możesz być również uprawniony do otrzymania odszkodowania pieniężnego w wysokości do 600 EUR.

Istnieją pewne warunki co do tego, czy odszkodowanie przysługuje, dlatego też jeśli nie jesteś pewien - sprawdź swój lot za pomocą naszego darmowego kalkulatora odszkodowań i dowiedz się, czy masz prawo do dochodzenia odszkodowania.

Sprawdź lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl