Thunderstorm1

Czy latanie samolotem podczas burzy jest bezpieczne?

środa, 21 listopada 2018

Czy latanie samolotem podczas burzy jest bezpieczne?

Jesienią i zimą pogoda staje się bardziej nieprzewidywalna, a pojawiające się czasem burze mogą niepokoić pasażerów, którzy za chwile mają odbyć swój lot. Rezultatem burz i nieprzewidywalnej pogody często są opóźnienia czy nawet odwołania  lotów. Co jednak w sytuacji, gdy samolot napotka na swojej drodze burzę w trakcie lotu? Czy to bezpieczne?

Piloci są szkoleni na wypadek złej pogody

Piloci przechodzą długie i trudne szkolenie, zanim zostaną oni dopuszczeni do latania samolotem. Podczas nauki, są oni przygotowywani na wypadek wystąpienia ekstremalnych sytuacji (włączając w to burze). Szkolenia takie obejmują manewry lotnicze w trudnych warunkach pogodowych oraz znajomość meteorologii. Zasadniczo, piloci nie startują, jeśli nie są pewni, czy mogą zapewnić pasażerom bezpieczeństwo. Z tego powodu, pogoda jest zatem sprawdzana przed i w trakcie każdego lotu oraz oceniane jest to, czy lot jest bezpieczny.

Opóźnienia wynikające z burz mogą zakłócać różne rozkłady lotów, a dodatkowy czas oczekiwania na lotnisku również nie jest przyjemny dla pasażerów. Ale bezpieczeństwo przede wszystkim! Ciekawostką jest to, że w zależności od rodzaju samolotu może się zdarzyć, że jeden lot musi zostać odwołany, podczas gdy inne samoloty mogą normalnie odbyć swój rejs.

Lądowanie - to ten etap lotu, który sprawia najwięcej problemów podczas burzy. W Internecie można znaleźć mnóstwo filmików pokazujących, jak samoloty rzucane są na boki przez porywisty wiatr i jak trudne może być sterowanie maszyną w takich warunkach. Piloci są jednak przygotowywani również na taką okoliczność, dzięki odpowiednim szkoleniom (dla przykładu, w British Airways każdy pilot musi powtarzać takie szkolenia co pół roku!). Jeśli jednak po kilku próbach lądowanie nie jest możliwe z powodu nieprzewidywalnych wiatrów, lot zostaje skierowany na inne lotnisko. W najgorszym przypadku może dojść do zderzenie skrzydeł z pasem startowym z powodu burzy, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Burza podczas lotu: turbulencje rzadko są niebezpieczne

Burza może sprawić, że lot staje się niekomfortowy, ale tylko w nielicznych przypadkach staje się on naprawdę niebezpieczny. Turbulencje to chyba najczęściej spotykane skutki złych warunków pogodowych. Należy zaznaczyć, że niekoniecznie występują one podczas każdej burzy. Jednak gwałtowne zmiany siły lub kierunku wiatru mogą powodować takie wstrząsy. Ponieważ samoloty są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki, nie są one narażone na ryzyko. Pasażerowie powinni jednak ściśle przestrzegać obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, ponieważ podczas turbulencji doszło już do kilku większych obrażeń.

Silne wiatry mogą być czasem przydatne, dlatego latanie w pobliżu burzy nie zawsze jest złe

W odpowiednich warunkach, silne wiatry są nawet przydatne. Jeśli wiatr wieje we właściwym kierunku, samolot będzie leciał zdecydowanie szybciej i  zużyje przy tym mniej paliwa. Oczywiście, odwrotny scenariusz jest również możliwy - wiatry wiejące z przodu mogą opóźniać lot. Nie ma się jednak o co martwić, wiatr jest sprawdzany i obliczany przed odlotem, a dodatkowy czas jest zazwyczaj uwzględniony przez linie lotnicze w planie lotu.

Złe warunki pogodowe jako przyczyna odrzucenia Twojego wniosku o odszkodowanie

Linie lotnicze, odrzucając wnioski o odszkodowanie, często nadużywają argumentu „złych warunków pogodowych”. Prawdą jest, że ekstremalne warunki pogodowe są uważane za nadzwyczajne okoliczności, ale nadal należy udowodnić, że one rzeczywiście wystąpiły. Możemy Ci w tym pomóc! Nawet jeśli Twój wniosek został odrzucony przez przewoźnika, możemy sprawdzić okoliczności i ocenić, czy Twój wniosek został prawidłowo odrzucony. Możesz sprawdzić swój lot bezpłatnie i zadecydować, czy chcesz złożyć wniosek na Lot-Opóźniony.pl. I co najlepsze, zapłacisz naszą 25% prowizję jedynie wtedy, gdy uda nam się wywalczyć Twoją rekompensatę!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat praw pasażera? Odwiedź naszą zakładkę TWOJE PRAWA i dowiedz się kiedy i ile odszkodowania przysługuje za zakłócone loty!

Masz jakieś pytania? Przejdź do FAQ lub wyślij nam wiadomość!


Trustpilot - Opinie o Lot-Opóźniony.pl