Shutterstock 425790451 re sized 750

Upadek linii lotniczych Thomas Cook: Czy przysługuje mi odszkodowanie?

czwartek, 26 września 2019

W poniedziałek  23 września, po 178 latach działalności, upadek ogłosiło jedno z najstarszych na świecie biur podróży - Thomas Cook. Stało się to po ogłoszeniu przez firmę, że ta boryka się z problemami finansowymi i szuka inwestorów oraz napływu gotówki. W wyniku ogłoszenia upadłości, wielu wczasowiczów musi zostać odesłanych do swoich krajów, a dalsze operacje lotnicze zostały zawieszone ze skutkiem natychmiastowym.

Thomas Cook to nie tylko brytyjskie biuro podróży, ale przede wszystkim wszystkie spółki, których firma była właścicielem: m.in.  linie lotnicze Thomas Cook Airlines UK, Thomas Cook Airlines Scandinavia, Thomas Cook airlines Balearics oraz biura podróży takie jak Neckermann Polska czy Bucher Reisen.

Szacuje się, że w wyniku upadku brytyjskiego touroperatora ucierpiało około 600 tys. turystów, z czego 150 tys. pozostawionych jest samych sobie. Wszystkie loty linii lotniczych Thomas Cook zostały odwołane, a rząd zaleca pasażerom , którzy zarezerwowali pakiety i loty z Thomas Cook, aby nie jechali na lotnisko.

Upadek Thomas Cook: Co oznacza to dla polskich turystów?

Wraz z upadkiem brytyjskiego touroperatora, niewypłacalność ogłosiło również biuro podróży Neckermann Polska - spółka, której właścicielem był Thomas Cook Group. Wiadomość ta została ogłoszona dwa dni po tym, jak Thomas Cook Group została postawiona w stan likwidacji.

Jeszcze w poniedziałek, Neckermann zapewniał, że kryzys brytyjskiej spółki macierzystej nie wpłynie negatywnie na działalność polskiego biura podróży. Jednak już w środę, strona internetowa przestała działać, a prezes Neckermann Polska Maciej Nykiel wydał oświadczenie o bankructwie spółki.

Co z turystami, którzy nadal pozostają za granicą?

Obecnie około 3 500 Polaków przebywa na wakacjach z Neckermannem. Jak zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Neckermann ma gwarancję ubezpieczeniową , a klienci objęci są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym. Dlatego też transport podróżnych do kraju nie powinien stanowić problemu.

Znacznie większe problemy ma brytyjski rząd, który musi ściągnąć do Wielkiej Brytanii aż 150 tys. turystów. W celu sprowadzenia podróżnych z powrotem do kraju, rząd ogłosił drugą co do wielkości akcję repatriacyjną od czasów II wojny światowej.

Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot z Thomas Cook?

Zgodnie z Rozporządzeniem WE nr 261/2004, bankructwo linii lotniczych Thomas Cook nie uprawnia pasażerów do otrzymania odszkodowania. Jest to okoliczność nadzwyczajna, która wyłącza przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania. Nie oznacza to jednak, że musisz organizować sobie lot powrotny na własną rękę. Rządy poszczególnych państw oraz urzędy lotnictwa cywilnego przy pomocy takich linii lotniczych jak np. easyJet czy British Airways, będą organizować jak najszybsze powroty podróżnych do kraju.

Thomas Cook ogłosił również, że ich pakiety wakacyjne były chronione w ramach programu Atol (Air Travel Organiser’s Licensing), który gwarantuje zwrot pieniędzy za zarezerwowane pakiety/loty, które już się nie odbędą. Nie jest jednak jasne, czy bankructwo linii lotniczych nie przekroczy budżetu ulokowanego w Atol.


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl