Back view of people carrying luggage boarding on a Ryanair plane

Ryanair odwołuje tysiące połączeń. Co to oznacza dla pasażerów?

poniedziałek, 2 października 2017

Irlandzkie niskobudżetowe linie lotnicze Ryanair odwołały w ostatnim czasie 18 tysięcy połączeń w okresie od października do marca. Ucierpi na tym blisko 400 tysięcy pasażerów w całej Europie. 

Ryanair nie tylko zawiesza, ale także likwiduje połączenia na niektórych trasach. W sezonie zimowym 34 trasy zostaną zawieszone, w tym aż 7 z Polski. Oznacza to brak dwóch krajowych połączeń od listopada 2017 do marca 2018 na trasie Warszawa (lotnisko Chopina) - Wrocław oraz Warszawa (lotnisko Chopina) - Gdańsk i pięciu międzynarodowych Szczecin – Edynburg, Katowice - Hamburg, Gdańsk – Newcastle, Warszawa-Modlin – Saloniki oraz Kraków – Trapani.

Decyzję o zawieszeniu 34 tras i ponad 18 tysięcy lotów Ryanair motywuje faktem, iż nie chce dopuścić do kolejnych odwołań lotów na ostatnią chwilę.

Prawdziwe problemy

Ryanair nie dysponuje w tej chwili odpowiednią liczbą pilotów do obsługi zaplanowanych połączeń. Oficjalnym powodem odwołań lotów miały być błędnie zaplanowane urlopy, podyktowane także zmianą decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Irlandii, który nakazał przewoźnikowi rozliczenie urlopów jeszcze w danym roku kalendarzowym. Oficjalnie wiadomo także, że do odwołań przyczyniło się przejście około 140 pilotów i innych pracowników linii do konkurencyjnej firmy Norwegian.

Prognozy

Redaktor serwisu Fly4free, Paweł Kunz, podkreślił ostatnio, iż odwołane 18 tysięcy lotów może być dopiero początkiem lawiny odwołań. Obawia się także, iż skala problemu jest dużo większa i może skutkować poważnymi kłopotami finanswoymi.

Oskar Maliszewski, pilot i dyrektor operacji lotniczych Jet Story, skomentował ostatnie wydarzenia na antenie TVN24, twierdząc iż procent odwołanych lotów nie odzwierciedla prawdziwego problemu wizerunkowego. Obawia się, że odwołania spowodują poważne konsekwencje dla pasażerów, którzy ostatecznie będą mieć obawy przed dokonaniem rezerwacji z Ryanair. Ma nadzieję, że przewoźnik będzie próbował zrobić ukłon w stronę swoich klientów i postara się o szybką naprawę wizerunku. W ramach zadośćuczynienia dla poszkodowanych pasażerów, linie Ryanair zapowiedziały już wydawanie voucherów w cenie zabukowanych biletów, do wykorzystania na inne loty z przewoźnikiem.

Na co mogą liczyć pasażerowie - odszkodowanie

Jeśli Twój lot Ryanair został odwołany lub zmieniony z winy przewoźnika:

  • na mniej niż 2 tygodnie przed dolotem i nie zostało Ci zaoferowane połączenie alternatywne, umożliwiające wylot na dwie godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej cztery godziny po planowym czasie przylotu

  • lub gdy informacja o odwołaniu dotarła do Ciebie w okresie krótszym niż siedem dni przed planowym czasem odlotu i nie zaoferowano Ci zmiany planu podróży, umożliwiającej wylot nie więcej niż godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej dwie godziny po planowym czasie przylotu,

możesz starać się o odszkodowanie w kwocie od 250 do 600 euro na pasażera.

Chcesz sprawdzić czy przysługuje Ci rekompensata? Skorzystaj z kalkulatora na naszej stronie i zgłoś roszczenie.