Lot opóźniony, odwołany lub odmowa wejścia na pokład?

Możesz być uprawniony do odszkodowania w wysokości do 600€!

Sprawdź odszkodowanie

Lotnisko Chopina: Opóźniony lub odwołany lot na lotnisku Chopina – co zrobić?

 

Lotnisko Chopina w Warszawie jest portem europejskim, co oznacza, że w sytuacji opóźnienia lub odwołania lotu oraz odmowy przyjęcia na pokład pasażerowie mogą być uprawnieni do odszkodowania oraz opieki linii lotniczych. Co zrobić, jeśli doświadczysz problemów z lotem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka niezbędnych informacji!

 

Rozporządzenie unijne

Wspólne zasady przyznawania rekompensaty dla poszkodowanych pasażerów ustalono w przepisach Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. Pasażerowie mogą uzyskać nawet do 2 599,00 zł na osobę w zależności od dystansu lotu I długości opóźnienia. Dotyczy to lotów w granicach Unii Europejskiej oraz pasażerów odlatujących z lotniska Chopina do krajów trzecich, bądź przylatujących na lotnisko Chopina z kraju trzeciego europejskimi liniami.

PRAWA PASAŻERA

 

Lotnisko Chopina: Obowiązek opieki nad pasażerem

Linie lotnicze mają obowiązek zaopiekowania się poszkodowanym pasażerem już na lotnisku. Pasażerowi powinno się zapewnić bezpłatnie posiłki i napoje, umożliwić kontakt telefoniczny lub mailowy, a jeśli to konieczne pokryć także koszty transportu i zakwaterowania w hotelu. Zdarza się, że linie lotnicze takiej pomocy nie zapewnią. Wtedy pasażer zachowując wszystkie rachunki, faktury i paragony może domagać się zwrotu kosztów, które poniósł z winy przewoźnika.

 

Lotnisko Chopina: Termin składania wniosków

W Polsce termin przedawnienia dla roszczeń o odszkodowanie z tytułu szkód lotniczych, tj. odwołania lub opóźnienia lotu oraz odmowy przyjęcia na pokład, wynosi 1 rok od daty zakłóconego lotu.

 

Lotnisko Chopina: Zanim zgłosisz roszczenie

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed zgłoszeniem roszczenia o odszkodowanie.

Zachowaj wszystkie dokumenty podróży

  • Dokumenty lotnicze: karta pokładowa, potwierdzenie rezerwacji, bilet elektroniczny (e-ticket), zawiadomienie o opóźnieniu itd.
  • Wydatki: taksówka, nocleg, posiłki, napoje itd.

Zapisz dane lotu

  • Numer lotu
  • Harmonogram lotu (zaplanowany czas odlotu i przylotu)
  • Długość opóźnienia (faktyczny czas odlotu I przylotu)

Postaraj się dowiedzieć, jaka jest przyczyna problemu

  • Zapytaj personel LOT
  • Sprawdź warunki pogodowe
  • Sprawdź, czy inne loty również są opóźnione/odwołane

Sprawdź lot oraz kwotę odszkodowania za pomocą kalkulatora na naszej stronie

  • Wprowadź numer lotu i datę, aby poznać wysokość należnej rekompensaty

Zgłoś roszczenie o odszkodowanie

Możesz ubiegać się o odszkodowanie samodzielnie lub korzystając z naszego serwisu. Pamiętaj, że wymaga to znajomości i zrozumienia praw pasażera, sprawdzenia podstawy prawnej roszczenia, wysłania wniosku do przewoźnika oraz krajowego organu wykonawczego, a niekiedy podjęcie działań prawnych. Wszystko to możemy zrobić za Ciebie i bez ryzyka i ponoszenia jakichkolwiek opłat. Wynagrodzenie otrzymujemy tylko w przypadku wygranej sprawy.

 

Zgłoś roszczenie

 

Lotnisko Chopina: Przydatne informacje na temat lotniska

Informacje o locie

Na stronie internetowej lotniska Chopina w Warszawie pasażerowie mogą sprawdzić rozkład lotów i informacje o aktualnej sytuacji na lotnisku. Ponadto, uruchomiono dla pasażerów specjalną infolinię lotniskową pod numerem +48 22 650 42 20, czynną 24h przez siedem dni w tygodniu.

Spędź czas przyjemnie

Czas oczekiwania na lot możesz sobie umilić, odstresowując się w otoczeniu licznych barów i restauracji na lotnisku. Maniacy zakupów również znajdą coś dla siebie - od sklepów z pamiątkami, spożywczych, po kosmetyki, ubrania, akcesoria i biżuterię, a nawet kwiaty.

Jeśli masz przed sobą długie godziny przed podróżą i chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów bagażu, możesz pozostawić go w jednej ze skrytek bagażowych, znajdujących się na poziomie przylotów przed Terminalem A - na chodniku za przystankiem komunikacji miejskiej.

Odstresuj się przy muzyce

Miłośnicy muzyki klasycznej i nie tylko odnajdą się w Chopin Music Spot, znajdującej się w strefie B ogólnodostępnej części hali odlotów. Umieszczono w niej 2 fortepiany, na których podróżni grają swoje ulubione utwory i często kompozycje Fryderyka Chopina.

Chwila kontemplacji

Warto wybrać się na taras widokowy, gdzie do dyspozycji podróżnych jest także oszklona i zadaszona kawiarnia, sklep z upominkami oraz darmowe WiFi. Na specjalnym monitorze wyświetlane są obrazy z radaru, pokazujące przyloty i odloty na Lotnisku Chopina. Taras otwarty jest codziennie od 6:00 do 22:00.

Dla najmłodszych

Dla dzieci także przygotowano wiele atrakcji i udogodnień. W strefie Non Schengen Lotniska Chopina znajduje się plac zabaw, ze strony internetowej lotniska można pobrać specjalnie przygotowane słuchowisko „Gdzie są nuty?”, a dla maluszków w strefie transferowej dostępne są też bezpłatne spacerówki.

Postaw na wygodę

Jeśli masz ochotę na odrobinę luksusu, wybierz się do jednego z 4 salonów Executive Lounge - Fantazja, Preludium, Polonez i Bolero. W każdym z nich czekają przekąski, napoje, szeroki wybór alkoholi oraz coś do poczytania. Nie trzeba co chwilę zerkać na zegarek - rozkłady lotów wyświetlane są na tablicach. Ponadto można skorzystać z ładowarek a nawet prysznica. Jeśli nie podróżujesz Klasą Business lub nie korzystasz ze specjalnego programu lojalnościowego, możesz wykupić wejście w recepcji salonu. Koszt takiej przyjemności to około 130 zł.

Krótki wypad na miasto

Masz czas na zwiedzanie Warszawy lub spacer po mieście? Skorzystaj z komunikacji miejskiej - z lotniska łatwo dostać się do centrum autobusem, które kursują nawet w nocy. Jeśli wolisz poruszać się bardziej komfortowo - skorzystaj z taksówki. Do centrum odjeżdżają także pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S2 i S3 ze stacji kolejowej przy lotnisku. Dokładniejsze informacje o cenach i rozkładach znajdziesz na stronie internetowej Lotniska Chopina.

Wysokość Twojego odszkodowania możesz sprawdzić w naszym kalkulatorze, wpisując numer i datę lotu. Masz pytania? Przejdź do FAQ  lub wyślij nam wiadomość.

 
 

 


Trustpilot - Opinie o Lot-Opóźniony.pl


 

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do odszkodowania lub zwrotu pieniędzy!

Sprawdź mój lot