Jedzenie w samolocie

Czemu jedzenie w samolocie smakuje inaczej? Odpowiedź ostateczna!

czwartek, 18 lipca 2019

Jedzenie w samolocie nie słynie raczej ze swojej jakości. Pasażerowie często są już szczęśliwi, jeśli dostaną cokolwiek.  Są też jednak takie linie lotnicze, które oferują posiłki dla wszystkich swoich pasażerów, a do tego serwowane dania są pyszne! Dlaczego istnieje taka różnica jakości jedzenia podawanego podczas lotu? W naszym artykule rozwiążemy tajemnicę złej jakości jedzenia w samolocie oraz podpowiemy, które linie lotnicze oferują dobrą żywność!

Co dzieje się z jedzeniem podczas lotu?

Właściwie to nic się nie dzieje. W przeciwieństwie do pasażerów - kiedy wsiadamy do samolotu, cierpi nasz zmysł węchu. Nasz nos, jak również wszystkie jego funkcje, są bardzo ważne w postrzeganiu smaku. Postrzeganie słoności i słodkości maleje w momencie wejścia do kabiny samolotu. Istnieją 3 aspekty, które wpływają na nasz smak w powietrzu:

1. Połączenie suchego powietrza i niskiego ciśnienia: Ma to bezpośredni związek z naszym smakiem. Ze względu  na zmiany powietrza i ciśnienia, nasze możliwości smakowe zmniejszają się o około 30%.

2. Im wyżej tym bardziej suche staje się powietrze. Nasz zmysł węchu cierpi, gdy powietrze jest zbyt suche. Czy zauważyłeś to kiedykolwiek?

3. Dużo hałasu w tle: Jedzenie wydaje się gorzej smakować, gdy w tle pojawia się dużo hałasu. Tak więc działający silnik i głośni współpasażerowie odgrywają tu pewną rolę. Jeśli chcesz cieszyć się posiłkiem na pokładzie samolotu, najlepiej zabrać zatyczki do uszu!

W samolotach brakuje kuchni!

To, że jedzenie w samolocie kompletnie pozbawione jest smaku, nie wynika jedynie z zaburzeń naszych zmysłów. Po pierwsze, same produkty nie są oczywiście idealne. Cena odgrywa tu dużą rolę. Jest ona podstawowym czynnikiem dla linii lotniczych, ponieważ każdy grosz zaoszczędzony nawet na najmniejszych wydatkach może prowadzić do dużych oszczędności w szerszej perspektywie. Ponadto posiłki często muszą być przygotowywane na kilka dni przed spożyciem. Są one następnie zamrażane, a później odgrzewane na pokładzie samolotu. Dodatkowo nie każdy rodzaj żywności nadaje się do zamrażania, co znacznie ogranicza możliwości przewoźników. Ponadto niektóre produkty są całkowicie wykluczone z menu, np. jedzenie, które zawiera kości. Wreszcie, smak potraw w samolocie jest ograniczony przez fakt, że będą one spożywane przez ludzi wszelkiego pochodzenia i w każdym wieku. Smaki nie powinny być ostre, a pasażerowie powinni spożywać je bez większego oporu. Dużo soli, pieprzu czy przypraw również nie wchodzi w rachubę. Jeśli spojrzymy no to w ten sposób, to rzeczywiście linie lotnicze nie mają dużego pola do popisu.

Które linie lotnicze serwują najlepsze posiłki?

W 2017 roku podczaj corocznej edycji konkursu Skytrax World Airline Awards, czyli tzw. Oskarów przemysłu lotniczego, następujący przewoźnicy zostali pochwaleni za swoją kuchnię:

10. EVA Air: „Życzysz sobie ciasto czekoladowe czy jabłecznik?” Takiego pytania mogą spodziewać się pasażerowie na pokładzie samolotu EVA Air. Czasami serwowane są również ciastka z tradycyjnej francuskiej sieci piekarni Paul. Co za luksus!

9. Lufthansa: Z pewnością nie będziesz głodny, podróżując na pokładzie tego niemieckiego przewoźnika. Oprócz 3-daniowego posiłku z ciepłym daniem głównym, sałatką i deserem, podczas niektórych lotów międzynarodowych serwowane są także dania typowe dla miejsca, do którego lecisz.

8. Cathay Pacific: Podróżując tymi liniami będziesz miał duże możliwości wyboru, niezależnie od tego czy zdecydujesz się na jakieś danie lokalne czy też międzynarodowe. Jako danie główne można wybrać pulled pork, duszone udka z kurczaka lub makaron penne, ale dostępne są też opcje niskosolone czy wegetariańskie.

7. Austrian Airlines: Niezależnie od tego, czy podróżujesz na krótkich czy długich dystansach, na pokładzie samolotu Austrian Airlines będziesz mógł cieszyć się doskonałym wyborem napojów i dań. Chciałbyś się napić typowego austriackiego piwa? Nie ma problemu! Specjalne menu można zarezerwować z wyprzedzeniem w cenie 15€, które zawiera różne przysmaki, takie jak sznycel, kiełbaski, tapas czy potrawy kuchni japońskiej. Dostępne są również opcje dla całej rodziny.

6. Singapore Airlines: Jedna z najbardziej szanowanych linii lotniczych na całym świecie nie odstaje również jeśli chodzi o jedzenie. Przewoźnik współpracuje z kilkoma znanymi na całym świecie szefami kuchni, którzy tworzą menu. Pasażerowie mogą wybierać spośród wegetariańskich potraw indyjskich, dań z ryb i opcji o niskiej zawartości tłuszczu.

5. Japan Airlines: Ich menu zostało skomponowane przez sześciu młodych szefów kuchni z RED U-35, największego japońskiego konkursu kulinarnego. Przewoźnik współpracuje również z popularnymi restauracjami w Japonii, aby ich menu było jak najbardziej aktualne. Istnieje nawet samoobsługowy kącik z przekąskami, w razie małego głodu.

4. Qatar Airways: Posiłki są nie tylko pyszne, ale także podawane w piękny i przyjazny dla środowiska sposób. Wszystkie opakowania  nadają się w 99% do recyklingu. Jako pasażer Qatar Airways otrzymasz pyszne sałatki i regionalne dipy, takie jak hummus. Typowym posiłkiem na pokładzie może być indyjska pakora lub malezyjski kurczak curry.

3. Asiana Airlines: Przewoźnik ten stał się „Linią lotniczą roku 2010” dzięki doskonałemu poziomowi jakości swoich usług.  W trakcie lotu istnieje szeroki wybór koreańskich, japońskich, chińskich oraz zachodnich specjalności. Wszystko to jest świeżo przygotowywane na pokładzie samolotu. Pasażerowie mają więc szeroki wybór.

2. Turkish Airlines: To dopiero prawdziwa gratka! Na lotach krótkodystansowych serwowane są pyszne kanapki, a na dłuższych lotach dostępne są dania z całego świata, przygotowywane ze świeżych, sezonowych składników. Turkish Airlines udowadnia, że znaleźli oni sposób na przygotowywanie pysznych posiłków nawet pomimo tych wszystkich ograniczeń, o których pisaliśmy w pierwszym akapicie tego artykułu. Brawo!

1. Thai Airways: Ta wielokrotnie nagradzana linia lotnicza, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność, zawstydza swoich konkurentów. Na pokładzie Thai Airways czekać będą na Ciebie przygotowane posiłki z sezonowymi składnikami. Linie lotnicze wspierają również lokalnych tajskich rolników. Oprócz dania głównego, można również wybierać spośród świeżej sałatki i owoców, pysznego chleba i oczywiście deseru! Jeśli lecisz do Tajlandii, linia lotnicza zadba o to, aby Twoja podróż (a przynajmniej jej kulinarna część)rozpoczęła się zaraz po wejściu na pokład samolotu!

Nawet najlepsze posiłki nie rekompensują zakłóconych lotów! Ubiegaj się o swoje odszkodowanie!

Jeśli Twój lot został opóźniony lub odwołany, a Ty nie jesteś pewien, czy przysługuje Ci odszkodowanie, możesz to sprawdzić bezpłatnie i bez zobowiązań za pomocą naszego kalkulatora odszkodowań. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz, abyśmy zajęli się Twoim roszczeniem. Nie pozwolimy, aby linia lotnicza odmówiła Ci należnego odszkodowania. Nasza 25% prowizja pokrywa absolutnie wszystkie możliwe koszty - ubiegaj się o odszkodowanie i korzystaj z przysługujących Ci praw!

Sprawdź lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl