Banner pic resized 1300

7 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas lotu długodystansowego

środa, 13 marca 2019

Im bardziej egzotyczny cel podróży, tym oczywiście dłuższa podróż. Ci, którzy podróżują do odległych krajów w poszukiwaniu nowych przygód, czasami muszą pokonać tysiące kilometrów i spędzić kilka godzin w samolocie. Jeśli nie wiesz na co zwracać uwagę i jak najlepiej przygotować się do długiego lotu, przelot samolotem może być torturą.

Dzięki naszym wskazówkom i sztuczkom możesz dotrzeć do celu podróży zrelaksowany i bez większego  stresu, nawet jeśli pokonałeś właśnie tysiące kilometrów.

1. Mądrze wybierz miejsce

Aby zdobyć wymarzone miejsce, przed rozpoczęciem podróży należy dokonać odprawy tak wcześnie jak to możliwe. Wiele linii lotniczych oferuje odprawę online na 72 godziny przed odlotem. Możesz nie tylko z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce zgodnie z własnymi upodobaniami, ale również zaoszczędzić dużo czasu na lotnisku, po prostu pobierając bilet elektroniczny na swój smartfon lub tablet.

Należy starannie rozważyć wybór miejsca na lot długodystansowy, który w skrajnych przypadkach może trwać nawet do 20 godzin. To, czy wybierzesz miejsce przy oknie czy przy przejściu, zależy od Twoich osobistych preferencji. Oczywistą zaletą siedzeń przy oknie jest możliwość oparcia się o ścianę samolotu, a tym samym większe szanse na zaznanie odrobiny snu podczas podróży. Jeśli nie jesteś fanem spania w samolocie, możesz przynajmniej obserwować świat zewnętrzny.

Jeśli jednak częściej musisz chodzić do toalety  lub od czasu do czasu chcesz rozciągnąć nogi (co jest szczególnie polecane w przypadku lotów długodystansowych), na pewno lepsze będzie miejsce przy przejściu, ponieważ nie będziesz musiał za każdym razem przeciskać się nad śpiącymi sąsiadami.

Z całą pewnością najmniej komfortowe będzie środkowe siedzenie, ponieważ nie można korzystać z żadnej z zalet pozostałych opcji. Przy odrobinie szczęścia siedzenie pozostanie jednak wolne, a Ty będziesz miał dodatkową przestrzeń podczas swojej długiej podróży!

2. Wygodne ubranie na podróż

Wygodna odzież jest koniecznością podczas lotów długodystansowych. Unikaj wielogodzinnego siedzenia w ciasnych dżinsach na pokładzie samolotu. My już przez to przeszliśmy i jest to nie do zniesienia. Luźne i elastyczne spodnie sprawdzają się w każdej pozycji siedzącej, a dodatkowo nie musisz się martwić o brzydkie wybrzuszenia na kolanach po locie. Ponieważ temperatury na pokładzie często wahają się od zbyt wysokich temperatur do lodowatych chłodów, warto też rozważyć kilka warstw

Aby uniknąć sztywnej szyi lub nieprzyjemnego bólu gardła, zdecydowanie należy zabrać ze sobą szalik, ponieważ systemy klimatyzacyjne są czasami zbyt mocno wyregulowane. I wreszcie: zamień buty na ciepłe przytulne skarpetki dla jeszcze większego komfortu.

3. Nawadniaj swój organizm!

Ponieważ powietrze w samolocie jest bardzo suche, a nasze błony śluzowe silnie na tym cierpią, należy zawsze spożywać dużo wody, szczególnie w przypadku lotów długodystansowych. Lepiej jest powstrzymać się od kawy i napojów alkoholowych podczas lotu, ponieważ będą one tylko odwadniać.

Dodatkowa rada: Nie wyrzucaj butelki przy kontroli bagażu podręcznego! Po prostu opróżnij ją i napełnij ponownie po kontroli. Wiele lotnisk ma teraz specjalne krany do wody pitnej. W przeciwnym razie można też kupić wodę po przejściu kontroli bezpieczeństwa.  Jest to często dość drogie rozwiązanie, ale wciąż lepsze niż godziny bez wody. Większość linii lotniczych zapewnia jednak bezpłatne napoje na pokładach samolotów dalekodystansowych.

Jednak od czasu wzrostu liczby tanich lotów długodystansowych (mamy tu na myśli np. Norwegian), jest bardzo prawdopodobne, że podczas 7-godzinnego lotu będziesz musiał zapłacić nawet za wodę!

4.Zabierz ze sobą na pokład swój własny prowiant i przekąski

Wcześniej sprawdź, czy catering jest wliczony w cenę. W przypadku większości tanich linii lotniczych, albo trzeba zamówić jedzenie z wyprzedzeniem, albo, jak w przypadku easyJet czy Ryanair, kupić je bezpośrednio na pokładzie.

W żadnym wypadku nie należy wsiadać do samolotu z wielkim głodem i mieć nadzieję, że będzie się tam rozpieszczanym wystarczającą ilością kulinarnych przysmaków. Aby być bezpiecznym, lepiej przed odlotem zjeść jakieś przekąski lub lekki posiłek.

Jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, lub jeśli nie możesz spożywać niektórych potraw, możesz zamówić wcześniej posiłek na stronie internetowej linii lotniczych. Rodzice mogą również zamówić specjalne menu dla niemowląt i dzieci. Ponieważ specjalne menu są zazwyczaj rozdawane jako pierwsze, otrzymasz swoje jedzenie nawet przed wszystkimi innymi pasażerami!

5. Śpij dużo podczas lotu

Postaraj się spać jak najwięcej podczas lotu długodystansowego, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne! Jednak, aby zapobiec jetlagowi, należy dostosować rytm snu i jedzenia do czasu, jaki obowiązuje w miejscu w którym znajduje się cel Twojej podróży. Warto też obserwować taktyki innych pasażerów.

Nawet jeśli fotele w samolocie nie zapewniają największego komfortu, zawsze lepiej jest przybyć do celu w dobrej formie. Ponadto, aby być przygotowanym na różne zakłócenia takie jak hałas i jasne światło, najlepiej jest wziąć ze sobą zatyczki do uszu lub dobre słuchawki oraz maskę do spania. Pomyśl również o poduszce na szyję, aby uniknąć przebudzenia się w ramionach sąsiada z fotela obok. Oh poduszka na szyję! Zdajemy sobie sprawę, że wygląda to śmiesznie, ale potwierdzamy - może ona znacznie poprawić komfort naszej podróży.

6. Wystarczająca ilość rozrywki na pokładzie

Nie daj się nudzie! Nie lubisz lub nie umiesz spać na pokładzie samolotu? Najlepiej jest dowiedzieć się przed rozpoczęciem podróży, czy i jakie programy rozrywkowe są oferowane przez linie lotnicze. Unikaj nudy za wszelką cenę, ponieważ cała podróż będzie jedną wielką męką. Pobierz na swój smartfon lub tablet własne seriale lub filmy z Netflixa i oglądaj je w trybie samolotowym.

Dzięki podcastowi możesz również pochylić się do tyłu, zamknąć oczy i kontynuować naukę lub po prostu posłuchać czegoś ciekawego. Oczywiście, można również, korzystając z długiego czasu lotu, nadrobić zaległości w pracy lub zaplanować ważne spotkania.

Dodatkowo, lot długodystansowy jest idealnym miejscem, aby choć na chwilę wrócić do czytania. Niezależnie od tego, czy jest to dawno nieczytana książka, czy też przewodnik turystyczny z przydatnymi informacjami na temat celu podróży.

7. Pamiętaj, że opóźnienia i odwołania lotów długodystansowych uprawniają Cię do odszkodowania

Lot długodystansowy zawsze zajmuje dużo czasu. Jeżeli jednak czas trwania podróży wydłuży się jeszcze bardziej z powodu opóźnienia lub odwołania lotu, pasażerowi może przysługiwać odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro.

Jeśli lot został opóźniony, odwołany lub wystąpił tzw. overbooking, masz prawo do dochodzenia odszkodowania. Wysokość rekompensaty zależy wyłącznie od odległości lotu, dlatego masz prawo do 600 euro na osobę za lot długodystansowy o długości 3.500 km lub więcej! Jedyne zastrzeżenie, opóźnienie (w momencie dotarcia do miejsca docelowego) musi być większe niż trzy godziny.

Utrata połączenia? Jesteś również uprawniony do odszkodowania!

Tak! To prawda. Jeśli nie zdążyłeś na lot przesiadkowy z powodu opóźnienia lub odwołania lotu i dotarłeś do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny, możesz dochodzić odszkodowania. Nawet jeśli utraciłeś połączenie poza UE. Wiemy, że wszystko może brzmieć trochę skomplikowanie, dlatego możesz bezpłatnie sprawdzić swój lot tutaj:

Sprawdź lot

Jeśli chcesz złożyć wniosek z Lot-Opóźniony.pl, zajmiemy się wszystkim za Ciebie. A co najlepsze - nasza 25% prowizja będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy uda nam się uzyskać Twoje odszkodowanie i pokryje ona wszystkie koszty prawne.


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl