Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot w Polsce

Mieszkasz w Polsce i Twój lot został opóźniony lub odwołany? Złóż wniosek o odszkodowanie za lot już dziś. Możesz otrzymać do 600 euro (czyli ponad 2.500 złotych) na osobę.

Rozpocznij swój wniosek o odszkodowanie.

Jakie są moje prawa pasażera, gdy podróżuję lotem z lub do Polski?

Wszystkie loty, które wylatują z lotnisk na terenie UE lub loty, które przylatują do UE i obsługiwane są przez europejskiego przewoźnika - są objęte regulacją WE 261/2004. Innymi słowy, jeśli lecisz lotem z Polski - w każdym przypadku Twoje prawa są chronione. Nie ma znaczenia jaką linią podróżujesz lub jakie jest miejsce docelowe Twojej podróży - masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie, gdy Twój lot był opóźniony lub odwołany.

Jeśli jednak lecisz do Polski - Twój lot musi być operowany przez przewoźnika zarejestrowanego w Europie, aby móc ubiegać się o odszkodowanie.

Dla przykładu: odwołany lot z Warszawy do Nowego Jorku uprawnia Cię do ubiegania się o odszkodowanie niezależnie od tego, jaką linią lotniczą podróżujesz. Odwołany lot z Nowego Jorku do Warszawy z PLL LOT również uprawnia Cię do ubiegania się o rekompensatę. Jednak lot z Nowego Jorku do Warszawy liniami Delta Airlines (amerykańskie linie lotnicze) - nie uprawnia Cię do takiego odszkodowania.

Lot [airline] opóźniony lub odwołany?

Ubiegaj się o odszkodowanie do 600 euro na osobę!

Sprawdź swój lot
W Kkd6 S Vp

Które loty uprawniają do ubiegania się o odszkodowanie lecąc z lub do Polski? 

Podsumowując, oto loty, które uprawniają Cię do dochodzenia odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie lotu:

  • wszystkie loty wylatujące z Polski
  • loty przylatujące do Polski, które są operowane przez europejskiego przewoźnika

Kiedy jestem uprawniony do odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie lotu?

Generalnie pasażerowie mają prawo do odszkodowania, jeśli przybyli do miejsca docelowego podróży z opóźnieniem większym niż 3 godziny i jeśli lot nie był zakłócony ze względu na okoliczności nadzwyczajne. Oznacza to, że przewoźnik musi być odpowiedzialny za czynniki, które spowodowały zakłócenie lotu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie - poczytaj nasze artykuły o odszkodowaniu za opóźniony lot oraz odszkodowaniu za  odwołany lot.

Ile mam czasu, aby złożyć wniosek o odszkodowanie w Polsce?

Niestety jeśli chodzi o ubieganie się o odszkodowanie w Polsce, to termin przedawnienia jest u nas jednym z najkrótszych w Europie i wynosi  1 rok. Na szczęście dotyczy to tylko linii lotniczych zarejestrowanych w Polsce. Dla całej reszty linii lotniczych termin przedawnienia mija zwykle po upływie 3 lat od daty zakłóconego lotu.

Jak duże odszkodowanie mogę uzyskać za opóźniony lub odwołany lot w Polsce?

Kwoty, które powinny być wypłacone przez przewoźnika jako rekompensata, są z góry określone w rozporządzeniu WE 261/2004. Wysokości odszkodowania są podane w euro i określane są na podstawie odległości zakłóconego lotu. W przypadku utraty połączenia , przy ustalaniu wysokości odszkodowania brany jest pod uwagę całkowity dystans zaplanowanej podróży. Kwoty prezentują się następująco:

Dystans lotuWysokość odszkodowania
Mniej niż 1,500 kmOtrzymaj €250 na osobę
Pomiędzy 1,500 a 3,500 kmOtrzymaj €400 na osobę
Powyżej 1,500 km (pomiędzy krajami UE)Otrzymaj €400 na osobę
Powyżej 3,500 km (poza UE)*Otrzymaj €600 na osobę

*w przypadku opóźnienia lotu o więcej niż 3, lecz mniej niż 4 godziny, odszkodowanie może zostać pomniejszone o połowę

zasady opóźniony lot

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie za swój lot, chętnie Ci pomożemy. Skorzystaj z naszego kalkulatora odszkodowań poniżej, a o tym czy przysługuje Ci odszkodowanie dowiesz się niemal natychmiast. Jest to darmowe i zupełnie niezobowiązujące. 

Dlaczego warto ubiegać się o odszkodowanie za lot przez Lot-Opóźniony.pl?

1mln pasażerów nam zaufało

9 zespołów prawniczych w 9 krajach

98% skuteczności w sądach

Dysponujemy specyficznymi narzędziami i bazami danych, które niezbędne są do sprawdzenia argumentów używanych przez linie lotnicze oraz weryfikacji wszystkich informacji dotyczących Twojego lotu. Co najlepsze, nasza prowizja będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy uda nam się uzyskać Twoje odszkodowanie! Nawet jeśli o Twoją rekompensatę będziemy musieli ubiegać się w sądzie. Nie zastanawiaj się dłużej i skorzystaj z przysługujących Ci praw!