Background black and white blackboard 745365

Ile czasu przysługuje mi na złożenie wniosku o odszkodowanie za zakłócony lot? - Możesz na nas liczyć!

czwartek, 3 października 2019

Czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy dzieje się tak w podróży, może to oznaczać niemałe kłopoty. To musi się zmienić, ponieważ ludzie mają prawo do otrzymania wsparcia i do bycia traktowanym z szacunkiem. Nie martw się, jesteśmy tu by Ci pomóc!

Ile czasu przysługuje mi na złożenie wniosku o odszkodowanie za zakłócony lot?

Hej Anna, 4 lata temu mój lot liniami British Airways z Heathrow do Warszawy był opóźniony. Dotychczas nie ubiegałem się o żadne odszkodowanie, bo nie wiedziałem, że takie mi przysługuje. Czy jest już za późno, żeby złożyć wniosek o rekompensatę? - Michał

Anna: Zgodnie z przepisami europejskimi, większość wniosków o odszkodowanie można składać do 2 lat od daty zakłóconego lotu. Czasami bywa jednak tak, że w niektórych państwach europejskich, okres przedawnienia takich wniosków może być nieco krótszy lub dłuższy. Szczęśliwie dla Ciebie, okres przedawnienia w Wielkiej Brytanii wynosi 6 lat (British Airways to brytyjskie linie lotnicze, dlatego jedną z możliwych jurysdykcji w Twojej sytuacji jest właśnie Wielka Brytania). To znaczy, że nadal możesz ubiegać się o rekompensatę!

W Polsce okres przedawnienia wynosi tylko 1 rok od daty zakłóconego lotu. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy należy Ci się odszkodowanie za Twój lot, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora odszkodowań! Kalkulator ten bierze pod uwagę różne kryteria, więc możesz zobaczyć czy kwalifikujesz się do ubiegania się o odszkodowanie. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się złożyć wniosek w naszym serwisie Lot-Opóźniony.pl, załatwimy wszystko za Ciebie (pójdziemy nawet do sądu z Twoim przewoźnikiem, jeśli będzie taka potrzeba).

Wnioski składane w naszym serwisie podlegają zasadzie brak wygranej, brak opłat (no win, no fee)co znaczy, że dzięki temu nigdy nie stracisz pieniędzy! Jeżeli  wolisz zrobić wszystko na własną rękę - rozumiemy. Ale pamiętaj, jesteśmy tu zawsze  gotowi by Ci pomóc!

Pozdrawiam,
Anna z Lot-Opóźniony.pl

Anna jest jednym z członków zespołu Lot-Opóźniony.pl. Jest odpowiedzialna za sprawdzanie i zatwierdzanie wniosków zgodnie z rozporządzeniem WE 261/200. Weryfikuje także prawdziwość argumentów przedstawianych przez linie lotnicze.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za lot?

Aby ubiegać się o rekompensatę, Twój lot musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musi być opóźniony o co najmniej 3 godziny. Znaczy to, że musisz dolecieć do swojego miejsca docelowego 3 godziny (lub więcej) później niż planowo. Uwaga: jeśli Twój lot startuje z lotniska odlotu z 3 godzinnym opóźnieniem, nie znaczy to od razu, że jesteś uprawniony do odszkodowania. Samolot może nadrobić stracony czas w trakcie lotu. Opóźnienie liczy się zatem na lotnisku docelowym.

W przypadku opóźnienia lub odwołania, wysokość odszkodowania zależy od długości lotu:

Kiedy mój lot kwalifikuje się do odszkodowania?

Linia lotnicza nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania za odwołany lot, jeśli:

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu przynajmniej 14 dni przed planowanym odlotem

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu między 7 a 14 dni przed planowanym odlotem, ale linia lotnicza zapewniła Ci lot alternatywny, który pozwolił Ci dotrzeć do miejsca docelowego z opóźnieniem mniejszym niż 4 godziny w porównaniu z lotem pierwotnym. Lot ten nie powinien wylatywać więcej niż 2 godziny wcześniej w stosunku do lotu pierwotnego.

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu na mniej niż 7 dni przed planowanym odlotem, ale zaproponowano Ci lot alternatywny, który pozwolił Ci dotrzeć do miejsca docelowego z opóźnieniem mniejszym niż 2 godziny w porównaniu z lotem pierwotnym. Lot ten nie powinien wylatywać więcej niż 1 godzinę wcześniej w stosunku do lotu pierwotnego.

Linia lotnicza nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania za opóźniony lot, jeśli :

  • opóźnienie wynosi mniej niż 3 godziny na lotnisku docelowym

Jeśli Twój lot jest opóźniony i przez to nie zdążyłeś na swój lot przesiadkowy, również należy Ci się odszkodowanie. Warunkiem jest ponownie to, że musisz dotrzeć na miejsce docelowe swojej podróży z opóźnieniem większym niż 3 godziny.

Sprawdź lot

Dowiedz się więcej na temat swoich praw klikając tutaj!
Inne pytania? Znajdź odpowowiedzi na niektóre z nich w naszej zakładce FAQ - Najczęściej Zadawanych Pytań!


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl