Boarding pass passport

Dlaczego nie powinniśmy publikować zdjęć naszych kart pokładowych?

środa, 3 kwietnia 2019

Pewnie się z nami zgodzicie, że bez względu na część świata, dzielenie się zdjęciem paszportu z kartą pokładową w mediach społecznościowych stało się ostatnio bardzo popularne wśród wielu podróżników.

Jakie problemy wiążą się z udostępnieniem zdjęcia karty pokładowej?

Niestety, opublikowanie zdjęcia karty pokładowej, może zamienić Twoje upragnione wakacje w straszliwy koszmar. Karta pokładowa posiada bowiem kod QR, który zawiera nie tylko informacje o locie, ale również dane osobowe pasażera. Czasami może nawet zawierać numer karty kredytowej użytej do zakupu biletu.

Elektroniczne czytniki kodów QR są dość łatwo dostępne dla ogółu społeczeństwa, więc jest wielce prawdopodobne, że ktoś będzie miał dostęp do wszystkich informacji zawartych na bilecie. Steve Hui - specjalista ds. podróży - sam przekonał się o tym, jak łatwo jest uzyskać dostęp do informacji dotyczących pasażerów poprzez proste zdjęcie karty pokładowej. Hui wybrał zdjęcie z Instagrama, na którym jeden z pasażerów pochwalił się swoją rezerwacją z Virgin Australia. Korzystając z informacji zawartych na zdjęciu, Hui uzyskał dostęp do trasy podróży pasażera oraz danych jego karty kredytowej.

Jakie inne informacje znajdują się na karcie pokładowej?

Na karcie pokładowej mogą znajdować się wszystkie Twoje dane osobowe. Jeśli masz konto na stronie linii lotniczej, ktoś z czytnikiem QR może być w stanie uzyskać Twój adres e-mail, adres domowy, informacje o innych rezerwacjach, a nawet numer dowodu osobistego lub paszportu! Niebezpieczne, prawda?

Jeśli zatem następnym razem chcesz sprawić, że Twoi znajomi będą choć trochę zazdrośni, pomyśl o podzieleniu się zdjęciami spektakularnych widoków zamiast zdjęciem karty pokładowej. Wszyscy tutaj w Lot-Opóźniony.pl wierzymy, że podróżowanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby cieszyć się życiem, ale lepiej nie ryzykować swoich wakacji poprzez jeden mały błąd.

Czy bezpieczniej jest wydrukować kartę pokładową?

Przechowywanie kopii cyfrowej na telefonie jest nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również bezpieczniejsze. Jeśli jednak wydrukujesz już swoją kartę pokładową, nie zapomnij jej podrzeć zanim się jej pozbędziesz. Pamiętaj, że elektroniczną kartę pokładową możesz otrzymać zazwyczaj, gdy odprawiasz się online. Jeśli będziesz czekać aż dotrzesz na lotnisko, wtedy otrzymasz jedynie papierową kartę pokładową.

Oto lista niebezpieczeństw związanych z udostępnieniem zdjęcia karty pokładowej na portalach społecznościowych:

Wreszcie podsumowanie informacji, jakimi dzielisz się z nieznajomymi udostępniając zdjęcie swojej karty pokładowej na portalach społecznościowych:

  • imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • adres zamieszkania
  • adres email
  • trasa podróży
  • numer karty kredytowej/debetowej, którą dokonałeś płatności za rezerwację
  • numer dowodu osobistego

Dlatego pamiętaj, że lepiej jest podróżować bezpiecznie i dzielić się zdjęciami miejsc, które odwiedzasz. Dodatkowo, jeśli Twój lot został opóźniony lub odwołany i nie jesteś pewien czy przysługuje Ci odszkodowanie, możesz sprawdzić to bezpłatnie na naszej stronie internetowej. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz, aby Lot-Opóźniony.pl zajął się Twoim roszczeniem. Nie pozwolimy, aby linie lotnicze unikały wypłaty należnego odszkodowania. A co najlepsze, nasza 25% prowizja pokrywa wszystkie koszta - nawet te sądowe, jeśli o Twoją rekompensatę będziemy musieli ubiegać się w sądzie.

Sprawdź lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl