Scary flying

Co sprawia, że latanie samolotem może być przerażające?

środa, 31 października 2018

Jako, że jesteśmy w takim momencie roku, że wszystko co straszne i związane z Halloween jest właśnie na topie - postanowiliśmy napisać bloga o tym, co przerażającego jest w lataniu. Oto przykłady rzeczy, które sprawiają, że dostajemy gęsiej skórki na samą myśl o zbliżającym się locie.

Co sprawia, że latanie samolotem może być przerażające?

Pierwsze i ostatnie 5 minut lotu:

W obu tych kluczowych momentach lotu, większość pasażerów odczuwa strach. Istnieje racjonalne wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje. To właśnie w tym czasie, samolot może doświadczyć największych turbulencji. Także w tym czasie, piloci mają najmniejsze pole manewru jeśli chodzi o rozwiązywanie  sytuacji kryzysowych, gdy coś idzie nie tak. Dlatego też dla większości pasażerów pierwsze i ostatnie 5 minut lotu może być najbardziej przerażające.

Małe rzeczy, które robią dużą szkodę:

Co to takiego? Ptak? Awaria silnika? Tak naprawdę obie te rzeczy znajdują się wysoko na liście, jeśli chodzi o najbardziej przerażające sytuacje w czasie podróży samolotem. Ptak, który nieumyślnie zderza się z silnikiem i powoduje jego awarię, jest czymś, co spędza sen z powiek wielu pasażerów przed podróżą samolotem.

Brak pobocza:

Gdy jedzie się autostradą z dużą prędkością i nagle w samochodzie włączają się wszystkie kontrolki sygnalizując, że trzeba się zatrzymać - wystarczy włączyć kierunkowskaz, zjechać bezpiecznie na pobocze, ocenić sytuację i podjąć decyzję co do dalszej podróży. Niestety, jeśli chodzi o podróże samolotem, nie jest to takie proste. Jeśli włączają się kontrolki lub zawodzą silniki, nie ma miejsca, gdzie spokojnie można by dokonać oceny. Jest to szczególnie przerażająca myśl. Upadek z nieba jak upuszczony z kosmosu głaz to jedna z najstraszliwszych rzeczy, jaka może się przytrafić podczas lotu.

Opóźnienia lub odwołania lotów:

Kolejna (i inna niż katastrofa lotnicza!) rzecz, która wywołuje u pasażerów zdenerwowanie to opóźnienie lub odwołanie lotu. Każdego roku miliony minut tracone są z powodu opóźnień i odwołań lotów, a myśl o zakłóceniu podróży przeraża miliony pasażerów.  Na szczęście ponad 3-godzinne opóźnienie może mieć swoje dobre strony! Pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie za odwołane lub opóźnione o ponad 3 godziny loty. Rozwiej swoje wątpliwości i sprawdź, czy Twój zakłócony lot kwalifikuje się do odszkodowania:

Sprawdź swój lot

Rozmiar skrzydeł samolotu:

Wsiadasz do samolotu i udajesz się na swoje miejsce. Rozsiadasz się wygodnie, wyglądasz przez okno i widzisz, że siedzisz obok skrzydła. "Czy to skrzydło jest wystarczająco duże? Czy na pewno nie odpadnie?”

Pasażerowie linii lotniczych najbardziej martwią się o samoloty, a w szczególności o wielkość skrzydeł oraz to, czy nie odpadną one podczas lotu. Często, biorąc pod uwagę wielkość maszyny, którą lecimy, rozpiętość skrzydeł wydaje się niewielka.  Możemy być spokojni, że rozmiar skrzydeł jest taki, jaki powinien być. To znaczy, latanie samo w sobie jest przerażającą perspektywą, więc lepiej nie rozwodzić się nad pomiarami. Myśl o tym, że lecimy przez niebo w metalowej tubie wystarczy, by podnieść u niektórych poziom adrenaliny.

Ogłuchnięcie:

Kiedy ciśnienie w kabinie gwałtownie się zmienia, zarówno na twarzach dzieci i dorosłych można zauważyć grymas. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się  jak to jest wejść do samolotu i być w stanie w pełni słyszeć, ale w wyniku zmiany ciśnienia podczas lotu stracić całkowicie słuch? Nie? My też nie, ale jest to jednak myśl, która towarzyszy wielu pasażerom podczas podróży samolotem. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko zapewnienie, że jest to mało prawdopodobne i naprawdę nie ma się czego bać!

Brak paliwa:

Dosyć wysoko w zestawieniu najbardziej przerażających rzeczy, znajduje się myśl o niewystarczającej ilość paliwa w samolocie. Wielu pasażerów obawia się, że maszyna nie została wystarczająco zatankowana i może zabraknąć paliwa na ostatnie kilka kilometrów trasy. Oczywiście, jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz, ale nie oznacza to, że nie przydarzy się nigdy.

Nie chcesz, żeby ominęły Cię kolejne wpisy na naszym blogu? Polub nas na Facebooku!


Trustpilot - Opinie o Lot-Opóźniony.pl