Airplane landing

Co powoduje odwołania lotów? - Możesz na nas liczyć!

środa, 5 września 2018

Czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy dzieje się tak w podróży, może to oznaczać niemałe kłopoty. To musi się zmienić, ponieważ ludzie mają prawo do otrzymania wsparcia i do bycia traktowanym z szacunkiem.  Nie martw się, jesteśmy tu by Ci pomóc!

Witamy ponownie w naszej serii na blogu - Możesz na nas liczyć! W serii tej będziemy odpowiadać na najbardziej popularne pytania zadawane przez naszych klientów. Jeśli Ty również masz jakieś pytania, na które chciałbyś usłyszeć naszą odpowiedź (czy to osobiście czy na blogu), nie czekaj ani sekundy i wyślij do nas wiadomość na info@lot-opozniony.pl.  Odezwiemy się do Ciebie tak szybko, jak to będzie możliwe!

Cześć Ramon! Zastanawiałam się ostatnio, co powoduje odwołania lotów?

Ramon: Witaj! Dziękujemy za wiadomość! Odwołane loty to bardzo interesujące zjawisko. Czasami jednak nie łatwo jest wyjaśnić przyczynę ich odwołania. Albo przyczyna nie jest tak prosta, jak w przypadku opóźnienia. Kiedy pojawia się opóźnienie, można założyć, że to tylko drobny problem, który łatwo można rozwiązać. W przypadku odwołania lotu, powód dla którego lot się w ogóle nie odbędzie, może być bardziej skomplikowany.

Co więc sprawia, że lot nie może się odbyć i trzeba go odwołać?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których loty zostają odwołane, ale te z nich występują najczęściej:

  • Problemy techniczne samolotu. Oznacza to, że samolot jest niesprawny i nie możne latać lub jest to po prostu niebezpieczne.
  • Problemy operacyjne przewoźnika. Linie lotnicze mogą odwołać lub opóźnić lot z powodu problemów operacyjnych. Na przykład, gdy piloci lub personel pokładowy przekroczą swoje godziny pracy i nie ma dla nich zastępstwa.
  • Ekstremalne warunki pogodowe. Nie jest to łatwa sytuacja do oceny. Próbując dowiedzieć się, czy lot został odwołany z powodu złych warunków pogodowych należy wziąć pod uwagę warunki panujące zarówno na lotnisku wylotu, jak i przylotu. Jeśli warunki pogodowe nie są takie złe, ale ograniczają możliwości lotniska, lot prawdopodobnie zostanie jedynie opóźniony.
  • Obostrzenia ruchu lub obostrzenia wieży kontroli lotów. Każdy lot ma swój przydział jeśli chodzi o czas startu i lądowania. Przydziały te muszą być odpowiednio zarządzane i bardzo często wieża kontroli lotów może podejmować działania, w wyniku których linie lotnicze tracą swoje miejsce w kolejce. Na niektórych lotniskach ruch jest tak duży, że może to nawet prowadzić do całkowitego odwołania lotu.
  • Zagrożenie dla zdrowia i życia pasażera. Może to być każde zagrożenie, które może wynikać z różnych przyczyn. Od niesfornego pasażera do większego zagrożenia dla lotniska i linii lotniczych.

Istnieje wiele więcej sytuacji, które mogą być podowem odwołania lotu, ale nie są one tak częste jak te wymienione powyżej. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu, wyślij nam wiadomość na info@lot-opozniony.pl,  a my postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.

Chociaż odwołanie lotu może być bardzo frustrujące, zawsze istnieje jakiś ważny powód do jego odwołania (na przykład, odwołanie lotu z powodu niesprawnego samolotu). Należy jednak pamiętać, że każdy powód, który mieści się w granicach odpowiedzialności operacyjnej przewoźnika, daje Ci prawo do odszkodowania. Jeśli powód dla którego Twój lot został odwołany nie mieści się w kategorii nadzwyczajnych okoliczności,  możesz być uprawniony nawet do 600€!

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś odwołanego lotu i nie jesteś pewien czy należy Ci się odszkodowanie, jesteśmy tu by Ci pomóc! Możesz sprawdzić swój lot w naszym kalkulatorze odszkodowań i dowiedzieć się czy przysługuje Ci rekompensata.

Pozdrawiam,

Ramon z Lot-Opóźniony.pl

Ramon jest jednym z członków zespołu Lot-Opóźniony.pl. Jest odpowiedzialny za sprawdzanie i zatwierdzanie wniosków zgodnie z rozporządzeniem WE 261/200. Weryfikuje także prawdziwość argumentów przedstawianych przez linie lotnicze.

Zgłoś roszczenie

Dowiedz się więcej na temat swoich praw klikając tutaj!

Masz więcej pytań? Odpowiedzi na niektóre z nich znajdziesz w naszej zakładce FAQ - Najczęściej Zadawanych Pytań!


Trustpilot - Opinie o Lot-Opóźniony.pl