Locorotondo cosa vedere

The Ones To Follow 2020: Andrea z VoloGratis

czwartek, 1 października 2020

Wyjazdy, wycieczki, odkrywanie nowych miejsc lub po prostu relaks na plaży… kto tego nie lubi? W tym roku zdecydowanie trudniej wyrwać się choćby na kilka dni na jakieś zagraniczne wakacje. Powoli jednak sektor turystyczny wraca do życia, co zdecydowanie zachęca do jakiejś podróży! Czas zatem zdobyć kilka inspiracji! A gdzie znajdziemy całą masę inspiracji jak nie na Instagramie? Lot-Opóźniony.pl stworzył listę najlepszych blogów podróżniczych 2020 w serii zatytułowanej The Ones To Follow. Sprawdź i przekonaj się, że blogi te naprawdę zaostrzają apetyt na lato, słońce, zabytki, morze i plaże!

Tym razem udało nam się porozmawiać z jednym z najpopularniejszych włoskich blogerów: Andrea Petroni, twórcą bloga VoloGratis! Tak jak wielu innych blogerów, Andrea założył bloga, aby dzielić się swoimi przygodami z rodziną i znajomymi. Niedługo po tym, VoloGratis stał się znaną witryną internetową i inspiracją dla wielu podróżników we Włoszech.

Przedstawiamy: Andrea z VoloGratis!

Ciao Andrea! Czy możesz powiedzieć nam coś o sobie i swoim blogu? Jak to wszystko się zaczęło?

Ciao! Jestem Andrea, chłopak z Rzymu, z wielką pasją do podróży, który po stracie pracy, próbował zmienić swoje życie. Postanowiłem zamienić swoją pasję w pracę. 

W 2009 roku założyłem VoloGratis.org jako swego rodzaju internetową tablicę ogłoszeń, na której dzieliłem się z przyjaciółmi poradami, takimi jak oferty tanich biletów lotniczych, zniżki na pobyty w hotelach, czy opowieści o odbytych przeze mnie podróżach. W międzyczasie pracowałem jako pracownik instytucji finansowej. Blog był trochę moim gniazdem. W weekendy podróżowałem, w dzień w ciągu tygodnia pracowałem, a w nocy pisałem swoje wpisy na bloga. VoloGratis.org w ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najbardziej poczytnych blogów podróżniczych we Włoszech. W 2012 roku włoska stacja radiowa zaproponowała mi prowadzenie cotygodniowego programu o podróżach na ich antenie. Robiłem to aż do 2019 roku. Po tym, podobną audycję prowadziłem w Radio Capital. W 2015 roku firma, dla której pracowałem postanowiła zakończyć swoją działalność i zostałem bez pracy. 

Nie straciłem jednak nadziei i postanowiłem w pełni poświęcić swój czas na rozwój bloga. Poznałem tajniki SEO i marketingu internetowego. Rezultaty były widoczne do tego stopnia, że w tym samym roku Corriere della Sera zaliczyła mnie do grona 5 najsłynniejszych blogerów we Włoszech wraz z Chiarą Ferragni, Chiarą Maci i Salvatore Aranzulla. W 2016 roku wydawnictwo Dario Flaccovio zaproponowało mi napisanie poradnika na temat mojego zawodu i tak w maju 2017 roku ukazało się pierwsze wydanie książki. Książka zwiększyła moją popularność jako blogera podróżniczego, częściowo dzięki wywiadom w takich włoskich stacjach radiowych jak Radio Deejay, RadioUno Rai oraz w telewizji w TG5 Mediaset.

Gdzie byłeś, kiedy Włochy ogłosiły kwarantannę i jak tego doświadczyłeś?

23 lutego, tuż przed lockdownem, wróciłem z podróży na Antyle. Kiedy wprowadzono ograniczenia, na szczęście byłem już w domu w Rzymie.

Co robiłeś ze swoim czasem podczas kwarantanny? Czy jest coś, co stało się nawykiem?

Kwarantannę wykorzystałem do optymalizacji starych artykułów na moim blogu, oraz przede wszystkim do napisania i wydania nowej książki, która ukazała się we wszystkich włoskich księgarniach 23 lipca pod tytułem "In viaggio tra i borghi d'Italia". Spędziłem też dużo czasu na moim koncie na Instagramie (@vologratis), a także poznałem świat TikToka, tworząc format poświęcony podróżom.

Czy trudno było Ci się przestawić z trybu ciągłego podróżowania, do nagłego spędzania czasu w domu?

Tak, to było trudne. Dla ludzi takich jak ja, którzy są przyzwyczajeni do ciągłego latania, ciągłego zmieniania scenerii i poznawania nowych ludzi, trudno było nagle odnaleźć siebie w czterech ścianach. Dodatkowo sektor, w którym pracuję, został poważnie dotknięty przez wybuch epidemii, co jeszcze bardziej wszystko utrudnia.

Czy miałeś zaplanowane jakieś loty, które zostały odwołane z powodu koronawirusa? Jak zachowały się linie lotnicze w takiej sytuacji?

Tak, na początku czerwca miałem zarezerwowany lot na Santorini, aby uczcić pierwsze urodziny mojego syna. Linie lotnicze zaproponowały voucher lub zwrot kosztów biletu, a ja wybrałem zwrot kosztów. Cała procedura była dość uciążliwa, ale w końcu mi się udało!


Twój lot został odwołany z powodu pandemii koronawirusa? Dowiedz się więcej na temat swoich praw w sytuacji, gdy linie lotnicze odwołają Twój lot z powodu COVID-19.


Za czym najbardziej tęsknisz w podróżach?

Brakuje mi wszystkiego. Przede wszystkim brakuje mi adrenaliny, która pojawia się przed wyjazdem i poczucia ciągłego zdziwienia, które czuję wszędzie tam, gdzie jestem. Jestem bardzo ciekawą osobą, a podróżowanie jest sposobem na zaspokojenie tej ciekawości.

Jesteś pewien, że nie ma niczego, za czym nie tęsknisz w podróżach?

Tęsknię za wszystkim, ale jeśli muszę znaleźć jedną rzecz... to jest to pakowanie i rozpakowywanie. Uwielbiam podróżować, ale nienawidzę się pakować.


Skoro mowa o podróżach lotniczych, jakie jest największe opóźnienie, którego doświadczyłeś? Jaki miało to wpływ na Twoją podróż?

Do tej pory miałem dużo szczęścia. Tylko raz samolot na trasie krajowej był opóźniony o dwie godziny, w związku z czym musiałem odwołać swoje plany na wieczór. Byłem umówiony na kolację, którą musiałem odwołać.


Czy Ty też doświadczyłeś opóźnionego lub odwołanego lotu? Lot-Opóźniony.pl chętnie Ci pomoże! Przejmiemy całą korespondencję z przewoźnikiem i zadbamy o to, aby Twoje prawa zostały wyegzekwowane. Wypełnij dane swojego lotu, a my natychmiast poinformujemy Cię, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie za lot. Dowiesz się również, jaka kwota Ci przysługuje!

Sprawdź swój lot


Czy wiesz, że w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu możesz otrzymać odszkodowanie w wysokości nawet do 600 euro?

Tak, jestem tego świadomy, ale wiem też, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego prawa.

Czy od czasu kwarantanny myślisz czasem o swoich odbytych już podróżach? Czy jest jakaś podróż, którą wspominasz zdecydowanie częściej niż inne?

Często wspominam sobie moje podróże. Chciałbym na pewno wrócić na Kubę, do Stanów Zjednoczonych, do Tajlandii, do Meksyku, ale także do Europy, kontynentu pełnego historii, który szaleńczo kocham!

Dokąd chciałbyś się wybrać w niedalekiej przyszłości? Masz już jakieś plany lub zarezerwowane loty?

Od ponad miesiąca podróżuję po Włoszech. Żyjemy w najpiękniejszym kraju na świecie i to jest właściwy czas, aby go odkryć na nowo. Wśród przyszłych projektów są na pewno nowe książki. A pomyśleć, że kiedy wydawca zaproponował mi napisanie pierwszej, odmówiłem... Życie jest piękne, bo może cię zaskoczyć, kiedy najmniej się tego spodziewasz!


Chcielibyśmy podziękować Andrei za jego udział w The Ones To Follow 2020! A Ty? Jesteś ciekawy jego podróży i chciałbyś zobaczyć więcej zdjęć? W tym artykule możesz poznać jego przygodę na Seszelach:

➜ VoloGratis.org: Diario di viaggio alle Seychelles: Mahé

Złapałeś bakcyla do podróży?

Wywiad z Andreą sprawił, że naszła Cię ochota na jakąś podróż? Oczywiście w tym roku jest to trochę trudniejsze, ale na pewno nie jest to niemożliwe. I nie zapomnij: nawet jeśli Twój lot zostanie odwołany z powodu koronawirusa, masz prawo do pełnego zwrotu ceny biletu! Potrzebujesz pomocy w tej sprawie? Szybko i łatwo sprawdź swój lot w naszym bezpłatnym kalkulatorze, a my zadbamy o to, abyś otrzymał zwrot pieniędzy.

➜ Ubiegaj się o zwrot za bilet


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl