Aircrafts airplanes airport 34145

Które lotniska są największe na świecie?

czwartek, 19 września 2019

Lotniska to zazwyczaj ogromne obszary infrastruktury, które zajmują znaczną część terenu. London Hetahrow, najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie i drugie na świecie, przyjmuje 78 milionów pasażerów rocznie, a liczba ta będzie prawdopodobnie wzrastać z każdym rokiem. Jak można sobie wyobrazić, zapewnienie obsługi tak dużej liczbie podróżnych wymaga dużo miejsca. Kiedy więc mówimy o największych portach lotniczych na świecie, musimy sklasyfikować je według obszaru, który obejmują one w kilometrach kwadratowych. Niektóre lotniska potrzebują nieco mniej kilometrów, aby świadczyć swoje usługi, a inne korzystają z ogromnej przestrzeni (numer jeden Was zaskoczy, nie ma co do tego wątpliwości).

Poniżej przedstawiamy 10 największych pod względem zajmowanych powierzchni lotnisk. W całej dziesiątce znajduje się tylko jeden europejski port lotniczy, i co zaskakujące, nie jest to London Heathrow.

10. Port lotniczy Paryż - Charles de Gaulle (CDG), 32,37 km2

Obsługując stolicę Francji, lotnisko to zajmuje dość duży obszar w pobliżu miasta. Aby dostać się na lotnisko z centrum miasta, trzeba liczyć około 40-50 minut, używając kolei miejskiej. Grupa Air France-KLM wykorzystuje ten port lotniczy jako jeden z głównych węzłów komunikacyjnych.

9. Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK), 32,40 km2

Lotnisko w Tajlandii, które od paryskiego portu lotniczego jest większe jedynie o 0,3km2, jest dość przyjazne, ale dojazd do centrum miasta może trwać nawet dwie godziny (w zależności od natężenia ruchu). Jeśli jednak podróżujesz po Tajlandii, możemy Cię zapewnić, że nawet jeśli utkniesz w ogromnym korku, kraj ten zrekompensuje Ci wszystko wspaniałymi widokami i przepysznym jedzeniem!

8. Międzynarodowy port lotniczy Kair (CAI), 36,25 km2

Główne lotnisko w Egipcie zajmuje ósme miejsce na naszej liście. Lotnisko powstało w tym samym miejscu, w którym Stany Zjednoczone zbudowały lotnisko Payne, aby służyć siłom alianckim podczas II wojny światowej. Funkcjonujące jako główny hub linii lotniczych EgyptAir, obsługuje prawie 15 milionów pasażerów rocznie. Zastanawiasz się jak daleko znajduje się od słynnych piramid? W skrócie - potrzebujesz około 2 godzin, aby dojechać z lotniska do kompleksu Giza Necropolis.

7. Port lotniczy Szanghaj-Pudong (PVG), 39,88 km2

Największe miasto świata posiada niezwykle duże lotnisko, ale nie jest ono największe na świecie. Miasto znane jest swoich systemów transportowych, a lotnisko funkcjonuje spektakularnie. Obsługując miasto liczące 24 miliony mieszkańców, przyjmuje łącznie 74miliony pasażerów rocznie. Możliwe jest to dzięki temu, że lotnisko posiada 5 pasów startowych, z których wszystkie są dłuższe niż 3 kilometry. Dla osób zainteresowanych architekturą - wnętrza terminala 1 są wspaniałe!

6. Międzykontynentalny port lotniczy Houston-George Bush (IAH), 44,51 km2

Pierwsze na naszej liście lotnisko z Ameryki Północnej: Houston Airport w Teksasie. Choć lotnisko to jest szóstym największym lotniskiem na świecie pod względem wielkości, to daleko mu jeszcze do bycia największym i najbardziej zatłoczonym lotniskiem w stanie Teksas! Nawet jeśli powierzchnia lotniska w Houston wynosi prawie 50 kilometrów kwadratowych…

5. Port lotniczy Waszyngton-Dulles (IAD), 48,56 km2

Ok, musimy Wam powiedzieć, że resztę listy tworzą same lotniska w USA, z wyjątkiem miejsca numer 1! Jest to jednak już czwarte i zarazem ostatnie lotnisko na naszej liście, które obsługuje stolicę państwa. Dotarcie z lotniska do centrum Waszyngtonu zajmuje minimum 45 minut.

4. Port lotniczy Orlando (MCO), 53,83 km2

Lotnisko w Orlando to główne międzynarodowe lotnisko na Florydzie. Posiadając 4 pasy startowe, każdego roku przyjmuje 47 milionów pasażerów. Zaskakujące jest to, że lotnisko znajduje się na liście największych lotnisk na świecie, ponieważ żaden z przewoźników nie wykorzystuje go jako swojego głównego węzła komunikacyjnego.  Lotnisko znajduje się zaledwie 20 minut drogi od miasta i słynnych parków rozrywki.

3. Port lotniczy Dallas-Fort Worth (DFW), 69,63 km2

Większe o ponad 15 kilometrów kwadratowych od miejsca numer 4 powoduje, że międzynarodowe lotnisko w Dallas (już drugie z Teksasu) zajmuje trzecie miejsce na naszej liście. Lotnisko posiada 7 pasów startowych i obsługuje 70 milionów pasażerów rocznie. To 10 milionów pasażerów przypadających na pas startowy i milion pasażerów na kilometr kwadratowy! Ze słabszych punktów - lotnisko jest oceniane tylko na 3,7 z 5 możliwych gwiazdek w recenzjach na Google.

2. Międzynarodowy port lotniczy Denver (DEN), 135,71 km2

Co ciekawe, na terenie zajmowanym przez Denver International Airport można zmieścić prawie dwa lotniska Dallas/Fort Worth. Takie jest duże! Jest to największe lotnisko w USA i tak naprawdę nikt nie wie dokładnie, dlaczego konieczne było wybudowanie tak dużego portu lotniczego. 65 milionów pasażerów korzysta z lotniskowego Terminala, z czego prawie połowa to pasażerowie United Airlines.

1. Port lotniczy Ad-Dammam (DMM), 776,00 km2!

Tak, to trochę niewiarygodne, ale największe lotnisko na świecie, położone w Arabii Saudyjskiej, jest prawie 6 (!!!) razy większe niż drugie co do wielkości lotnisko na świecie! Lotnisko to jest nawet większe niż sąsiednie państwo Arabii Saudyjskiej: Bahrajn. Aby jeszcze bardziej przybliżyć jak ogromną powierzchnię zajmuje lotnisko w Dammam, oto 3 miasta mniejsze niż lotnisko: Amsterdam, Birmingham i Marsylia. I co ciekawe, te 3 miasta razem zmieściłyby się na obszarze lotniska. Czy to nie imponujące?

Zaskakujące jest również to, że lotnisko posiada tylko dwa pasy startowe i przyjmuje dość niską liczbę pasażerów. Obsługując co roku tylko 9,6 miliona pasażerów, daleko mu do najbardziej ruchliwego lotniska na świecie.

* Zdjęcie Herbst Derek, które przedstawia cargo Boeinga 747 pośrodku niesamowicie ogromnego lotniska.

Dalczego King Fahd International Airport (DMM) jest tak duże?

Nikt tak naprawdę nie wie! Mogło dojść do pomyłki w obliczeniach potencjału lotniska. Jak wyjaśnił jeden z użytkowników forum airliners.net, budowa DMM rozpoczęła się dawno temu, kiedy to pobliskie lotnisko Dhahran (poprzednik DMM), było o wiele bardziej zatłoczone. Przez jakiś czas tacy przewoźnicy jak Korean Air, Thai, Singapore Airlines, Philippine Airlines, Cathay Pacific, China Airlines, BA, Air France, Austrian, Alitalia, KLM, Lufthansa czy Turkish latali głównie z Dhahran. Jednak wraz z otwarciem połączenia drogowego między Bahrajnem i Arabią Saudyjską (tzw. Droga Króla Fahda), największe lotnisko na świecie straciło znaczną część ruchu międzynarodowego, ponieważ linie lotnicze wolały planować połączenia przesiadkowe w Bahrajnie (gdzie turyści przy okazji mogą wypić drinka).

Istnieje zastrzeżenie co do wielkości lotniska DMM  - oficjalna strona internetowa lotniska podaje, że obszar użytkowy składa się z zaledwie 36,75 km2. Przy takiej powierzchni nie znalazłoby się ono nawet w pierwszej piątce! Jednak powierzchnia nieruchomości osiąga ogromne rozmiary  - 776 km2. Z wielkim 6-cio piętrowym terminalem i masywnym meczetem na parkingu, lotnisko nadal jest imponującym osiągnięciem inżynierii lądowej i architektury.

Które lotniska są największe w Europie?

Z rankingu powyżej wiadomo, że największe jest lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu. A jak wygląda pierwsza piątka?

  1. Paris Charles de Gaulle 32,3 km2
  2. Madrid-Barajas Airport, 30.5 km2
  3. Rome Leonardo Da Vinci International, 29 km2
  4. Amsterdam Airport Schiphol, 27,9 km2
  5. Frankfurt Airport, 23 km2

Niestety żadne z polskich lotnisk nie łapie się w pierwszej dziesiątce.

Czy wiesz, że możesz ubiegać się o odszkodowanie za loty do lub z Europy?

Jeśli Twój lot do lub z Europy został opóźniony lub odwołany, możesz mieć prawo do odszkodowania! W zależności od odległości lotu i całkowitego czasu opóźnienia, możesz otrzymać nawet do 600€! Możesz sprawdzić swój lot za darmo używając naszego kalkulatora odszkodowań i dowiedzieć się, czy przysługuje Ci rekompensata. Jeśli sobie tego życzysz, możemy  też zająć się Twoim roszczeniem i sprawić, że linie lotnicze wypłacą Ci należne odszkodowanie. Sprawdzimy nasze bazy danych i argumenty przewoźnika, a nawet pójdziemy do sądu, jeśli będzie to konieczne. Najlepsze jest to, że wszystko pokrywa nasza 25% prowizja, którą płacisz tylko wtedy, gdy uda nam się uzyskać Twoje odszkodowanie.

Sprawdź lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl