Activity adventure blur 297642

Bony podróżne oferowane przez linie lotnicze? Dowiedz się, czy warto je przyjmować

czwartek, 1 sierpnia 2019

Linie lotnicze są sprytne, jeśli chodzi o unikanie wypłaty odszkodowań. Często używają wielu wymówek, co ma ogromny wpływ na ich wiarygodność. W naszym artykule podpowiemy jednak co robić, aby w pełni korzystać z przysługujących Ci praw!

Zgodnie z rozporządzeniem europejskim, pasażerowie mają prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lotu powyżej 3 godzin, jego odwołania lub odmowy przyjęcia na pokład samolotu. Lot nie może jednak zostać zakłócony ze względu na okoliczności nadzwyczajne, ponieważ taka sytuacja zwalnia przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania. Jedną ze sztuczek, z których linie lotnicze często korzystają, aby uniknąć wypłaty rekompensaty, jest oferowanie bonów podróżnych.  Jeśli nadal chcesz ubiegać się o odszkodowanie, radzimy nie akceptować takich bonów. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Bony podróżne są bardziej opłacalne dla linii lotniczych niż wypłata odszkodowania za zakłócony lot

Bony podróżne oferowane przez linie lotnicze można wykorzystać, aby zarezerwować nowy lot na stronie przewoźnika. Takie vouchery są ważne zazwyczaj tylko przez jeden rok. Kiedy linie lotnicze oferują Ci bony, pieniądze pozostają w firmie, co działa oczywiście na korzyść przewoźnika. Czasami jednak wysokość takiego bonu nie pokrywa ceny biletu, więc przy nowej rezerwacji musisz jeszcze dopłacić  - podwójny zysk dla linii lotniczych! Dodatkowo, czy nie wolałbyś raczej wydać swojego odszkodowania na to, co sam wybierzesz?

Złóż wniosek

Wartość bonu podróżnego jest z reguły niższa niż kwota przysługującego Ci odszkodowania

Oprócz tego, że po zaoferowaniu takiego vouchera pieniądze pozostają w firmie, linie lotnicze oferują bony o wartości niższej niż kwota, którą pasażer ma prawo otrzymać. Wielu pasażerów nie zna kwot, które mogą otrzymać jako odszkodowanie i w związku z tym akceptują niższe oferty.

Co najważniejsze, gdy zaakceptujesz taki bon, utracisz tym samym prawo do odszkodowania. Dlatego nasza rada brzmi:  nigdy nie akceptuj vouchera na podróż. Chyba, że jesteś pewien, że jego wartość nie jest niższa niż kwota przysługującego Ci odszkodowania i że w ciągu najbliższego roku masz zamiar kupić bilety na stronie przewoźnika.

Bony podróżne a bony na jedzenie

Bony podróżne to co innego niż bony na jedzenie oferowane przez przewoźnika podczas zakłócenia. Vouchery na zakup jedzenia czy napojów na lotnisku przysługują Ci niezależnie od odszkodowania. Przyjęcie takiego bonu w przeciwieństwie do bonów podróżnych nie oznacza, że utraciłeś prawo do odszkodowania. Nie ma zatem obaw jeśli chodzi o bony na posiłki i napoje - możesz z nich zawsze skorzystać, ponieważ nie mają one zupełnie wpływu na odszkodowanie.

Ubiegaj się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot zamiast przyjmować voucher na podróż

Jeśli nie przyjąłeś od przewoźnika bonu na podróż, możesz złożyć wniosek o odszkodowanie. Za pomocą naszego kalkulatora odszkodowań sprawdzisz za darmo i bez zobowiązań, czy i jaka kwota Ci przysługuje. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz, abyśmy zajęli się Twoim roszczeniem. Nie pozwolimy, aby linia lotnicza odmówiła Ci należnego odszkodowania. Nasza 25% prowizja pokrywa absolutnie wszystkie możliwe koszty - ubiegaj się o odszkodowanie i korzystaj z przysługujących Ci praw!


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl