Security

Fakty dotyczące kontroli bezpieczeństwa na lotniskach

środa, 26 czerwca 2019

Dla osób, które rzadko podróżują, jednym z najbardziej stresujących momentów podczas każdej podróży jest przejście kontroli bezpieczeństwa na lotnisku i martwienie się o to, co można ze sobą zabrać. Kontrole bezpieczeństwa mają na celu ochronę zarówno pasażerów, jak i personelu, ale proces przechodzenia przez lotnisko może być bardzo uciążliwy. Na lotnisku najczęściej pojawiamy się, aby rozpocząć nasze wakacje. Nie powinniśmy być zatem zestresowani - wręcz przeciwnie!

Jakie są moje prawa podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku?

Czy wiesz, że masz prawo odmówić pełnego skanowania ciała? Tak, to prawda: nie musisz wchodzić do maszyny i poddawać swojego ciała prześwietleniu. Będziesz musiał w zamian przejść przez inną formę kontroli, taką jak np. przeszukanie ciała, którego dokona osoba z obsługi lotniska.

Pasażerowie mogą zrezygnować ze skanowania ciała, ale prawdopodobnie zirytuje to nieco oficerów ochrony. Przeprowadzanie szeroko zakrojonych przeszukań trwa zdecydowanie dłużej i blokuje tym samym innych pasażerów oczekujących na przejście przez punkty kontrolne. A więc, czy warto unikać skanera? Szczerze mówiąc, to zależy od Ciebie.

Innym faktem jest to, że masz prawo do otrzymania pełnego wyjaśnienia na temat technologii wykorzystywanej do przeprowadzania kontroli. Prawo to jest przyznane na mocy przepisów UE, które stanowią o tym, że pasażerowie mają prawo do pełnej informacji na temat technologii, która jest wykorzystywana do ich prześwietlania.


Podczas kontroli bezpieczeństwa chroniona jest też Twoja prywatność

Obraz wytworzony przez skaner w żadnym wypadku nie może być kopiowany lub przechowywany i musi być zamazany, aby nie można było go zidentyfikować. Jeśli oczywiście zostaniesz przyłapany na łamaniu prawa lub zagrażaniu bezpieczeństwa innych pasażerów, prawa te nie będą miały zastosowania.

Jedna wskazówka: Płyny, które można zabrać na pokład samolotu, muszą być ograniczone do 100 ml i powinny być przewożone w plastikowym woreczku.

Dlaczego skanery bezpieczeństwa na lotnisku są niezbędne?

Chociaż zdrowy rozsądek podpowiada, że wszyscy wiemy, czego nie możemy zabrać na pokład samolotu, niektórzy ludzie mają tendencję do zapominania lub niewłaściwej interpretacji zasad podczas lotu. Oczywiście nie trzeba dodawać, że skanery przyspieszają weryfikację pasażerów. Dla przypomnienia, oto kilka rzeczy, których szukają skanery lotniskowe. Upewnij się więc, że opróżniłeś z nich torbę, zanim udasz się na lotnisko.

Zabrania się wnoszenia na pokład samolotu następujących przedmiotów: urządzeń oszołamiających, żyletek, noży, niebezpiecznych przedmiotów takich jak na przykład kije baseballowe, broni palnej, katapulty czy granatu ręcznego. To tylko kilka przykładów.

Jak już wspominaliśmy, niektórzy pasażerowie popełniają błędy przy pakowaniu się do podróży samolotem. Czyniąc to podczas ostatnich wakacji z przyjaciółmi, 21-letni Josh Reid nie tylko przypadkowo zabrał paszport swojej dziewczyny, ale również udało mu się przejść na nim kontrolę bezpieczeństwa. Josh zazwyczaj pracuje jako bramkarz w jednym z klubów i ciężko pomylić go z drobną brunetką.

Wątpliwe metody bezpieczeństwa

Josh przeszedł kontrolę bezpieczeństwa bez żadnych problemów i był w stanie wsiąść na pokład samolotu, a nikt nawet nie zauważył jego paszportu. Całkowicie zdumiony tym faktem, postanowił zaangażować brytyjską prasę. Ryanair, linia lotnicza o której mowa, stwierdziła, że członek personelu musiał przeoczyć jego dokumenty przy odprawie. "Pasażer jest jednak odpowiedzialny za podróżowanie z odpowiednimi dokumentami" - powiedział przedstawiciel przewoźnika.

Na szczęście Josh mógł wsiąść na pokład samolotu w drodze powrotnej do domu, korzystając już z własnego paszportu, przesłanego mu pocztą przez dziewczynę.

Pakuj się zatem rozsądnie oraz przejrzyj zasady i przepisy podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku przed podróżą.

Jeszcze jeden fakt: masz prawo do odszkodowania w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu

Jeśli Twój lot został opóźniony lub odwołany, a Ty nie jesteś pewien, czy przysługuje Ci odszkodowanie, możesz to sprawdzić bezpłatnie i bez zobowiązań za pomocą naszego kalkulatora odszkodowań. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz, abyśmy zajęli się Twoim roszczeniem. Nie pozwolimy, aby linia lotnicza odmówiła Ci należnego odszkodowania. Nasza 25% prowizja pokrywa absolutnie wszystkie możliwe koszty - ubiegaj się o odszkodowanie i korzystaj z przysługujących Ci praw!

Sprawdź lot


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl