Jet stream

Dlaczego loty z zachodu na wschód są krótsze?

środa, 10 kwietnia 2019

Szybciej i łatwiej jest latać z zachodu na wschód niż na odwrót. Chcesz wiedzieć czemu?

Tak tak, też się nad tym zastanawialiśmy - czemu nasz lot z Warszawy do Chicago jest prawie o godzinę dłuższy niż nasz lot powrotny z Chicago do Warszawy? Jest na to wytłumaczenie i choć rotacja planety ma z tym coś wspólnego, to nie jest to główny czynnik.

Postanowiliśmy sprawdzić, kto jest winowajcą tego „marnowania” (lub jak kto woli - „zyskiwania”) dodatkowej godziny w powietrzu, gdy lecimy ze wschodu na zachód.


Lot opóźniony lub odwołany?

Sprawdź, czy możesz uzyskać odszkodowanie do 600 euro na osobę!

Sprawdź swój lot
W Fb Gs2qx

Jet stream, czyli wiatr odpowiedzialny za różnice czasowe w lotach

Powodem  różnicy w czasach lotów ze wschodu na zachód i na odwrót jest po prostu wiatr. Ok, to coś więcej niż tylko wiatr. To tak zwany jet stream, czyli prąd strumieniowy. Trzeba sobie wyobrazić, że tam gdzieś wysoko na niebie, na wysokości około 10 000 metrów znajduje się kilka szybkich „autostrad wiatrowych”. Te autostrady tworzą się w pobliżu biegunów, a także w pobliżu tropików ze względu na różnice temperatur między zimnym, polarnym powietrzem a cieplejszym, tropikalnym powietrzem. Teoretycznie wiatr przepływałby z cieplejszych rejonów do chłodniejszych części globu. Jednak efekt Coriolisa spowodowany obrotem ziemi powoduje, że wiatry poruszają się w prawo na półkuli północnej i w lewo na południu, powodując, że wiatr wieje na wschód.

Jeśli zatem samoloty lecą na wschód, będą mogły skorzystać z tych prądów i lecieć z wiatrem w plecy. I odwrotnie - lecąc na zachód będą leciały "pod wiatr".

Jak linie lotnicze wykorzystują jet stream?

Prąd strumieniowy i pasy wiatru są uwzględniane przy planowaniu tras lotów. Jeśli samolot znajduje się w tym prądzie strumieniowym, prędkość wiatru można dodać do prędkości samolotu i odpowiednio skrócić czas lotu. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1952 roku. Lot linii lotniczych Pan-Am na trasie Tokio - Honolulu został specjalnie zaplanowany w prądzie strumieniowym. Planowany czas na tej trasie wynosił 18 godzin (oczywiście nie biorąc pod uwagę wiatrów), ale dzięki jet streamowi został zredukowany do 11 godzin i 30 minut. Umożliwiło to wyeliminowanie międzylądowania na tankowanie i bezpośrednie loty z Tokio do Honolulu zaczęły latać regularnie.

Jak jet stream wpływa na samolot podczas lotu?

Niektórzy z Was pewnie myślą: „No fajnie! Super, że lecimy szybko ale ja nie znoszę turbulencji i chcę w spokoju spać przez większość lotu. Co więcej, czy prądy strumieniowe stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa?

Po pierwsze, podróże samolotem są nadal jednym z najbardziej bezpiecznych środków transportu niezależnie od tego, czy lecisz z jet streamem czy nie. Będąc już w tym prądzie strumieniowym nie zauważysz nawet, że lecisz prawie z prędkością światła. Prądy strumieniowe mają około 100 kilometrów szerokości i tylko kilka kilometrów głębokości, a dodatkowo skręcają one w wielu miejscach. Dlatego też podczas jednego lotu, samolot może kilka razy wpadać w takie prądy oraz z nich wypadać. I to powoduje turbulencje. Jednak przemieszczanie się pomiędzy zwykłym powietrzem a jet streamem nie jest niebezpieczne. W dzisiejszych czasach jest to tylko część codziennej pracy pilotów - wchodzenie i wychodzenie z jet streamu.

Więc jeśli chodzi o latanie tymi podniebnymi autostradami, możecie być pewni, że jesteście bezpieczni w rękach najbardziej doświadczonych profesjonalistów!

Leciałeś z jet streamem, ale mimo to doleciałeś do miejsca docelowego z 3 godzinnym opóźnieniem? Ubiegaj się o odszkodowanie!

Pomimo jet streamu, dokładnego planowania i dobrego przygotowania, od czasu do czasu mogą wystąpić opóźnienia lub odwołania lotów czy nawet nadkomplet rezerwacji. Zazwyczaj nie jest jasne, co było przyczyną takiego zakłócenia. Często linie lotnicze powołują się na niekorzystne warunki pogodowe, jednak czasami okazuje się, że to usterka techniczna lub problemy operacyjne doprowadziły do zakłócenia. I to właśnie wtedy pasażerowie mają prawo do odszkodowania!

Nie jesteś pewien, czy masz prawo ubiegać się o rekompensatę? Sprawdź swój lot szybko i łatwo w naszym Kalkulatorze Odszkodowań!

Sprawdź swój lot