PL Anna

Czy mogę złożyć wniosek o odszkodowanie, jeśli nie znam przyczyny opóźnienia? - Możesz na nas liczyć!

środa, 10 października 2018

Czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy dzieje się tak w podróży, może to oznaczać niemałe kłopoty. To musi się zmienić, ponieważ ludzie mają prawo do otrzymania wsparcia i do bycia traktowanym z szacunkiem.  Nie martw się, jesteśmy tu by Ci pomóc!

Witamy ponownie w naszej serii na blogu - Możesz na nas liczyć! W serii tej będziemy odpowiadać na najbardziej popularne pytania zadawane przez naszych klientów. Jeśli Ty również masz jakieś pytania, na które chciałbyś usłyszeć naszą odpowiedź (czy to osobiście czy na blogu), nie czekaj ani sekundy i wyślij do nas wiadomość na info@lot-opozniony.pl. Odezwiemy się do Ciebie tak szybko, jak to będzie możliwe!

Czy mogę złożyć wniosek o odszkodowanie, jeśli nie znam przyczyny opóźnienia?

Hej Anna! Mój lot zaplanowany był na godzinę 10:15, ale na lotnisku dowiedziałem się , że jest przełożony na godzinę16:00. Jedyne co otrzymałem to sms od Lufthansy z nowym rozkładem lotu. Dlatego też nie znam powodu opóźnienia. Czy nadal mogę złożyć wniosek o odszkodowanie?

Anna: Oczywiście! Codziennie otrzymujemy wiele wniosków, w których powód opóźnienia lub odwołania jest nieznany. Nasz zespół może jednak korzystać z baz danych, aby ustalić przyczynę zakłócenia.  Bazy danych, które stworzyliśmy posiadają informacje sięgające kilku lat wstecz. Dlatego nawet jeśli chcesz złożyć wniosek w sprawie starego lotu, możemy znaleźć przyczynę opóźnienia.

Pozdrawiam,

Anna z Lot-Opóźniony.pl

Jak ubiegać się o odszkodowanie za lot?

Aby ubiegać się o rekompensatę, Twój lot musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musi być opóźniony o co najmniej 3 godziny. Znaczy to, że musisz dolecieć do swojego miejsca docelowego 3 godziny (lub więcej) później niż planowo. Uwaga: jeśli Twój lot startuje z lotniska odlotu z 3 godzinnym opóźnieniem, nie znaczy to od razu, że jesteś uprawniony do odszkodowania. Samolot może nadrobić stracony czas w trakcie lotu. Opóźnienie liczy się zatem na lotnisku docelowym.

W przypadku opóźnienia lub odwołania, wysokość odszkodowania zależy od długości lotu:

  • Masz prawo do rekompensaty w wysokości 250€ w przypadku lotów do 1500km

  • W przypadku lotów w obrębie Unii Europejskiej, których dystans wynosi więcej niż 1500km, należy się rekompensata w wysokości 400€

  • W przypadku lotów poza granicami UE, których dystans wynosi pomiędzy 1500km a 3500 km, należy się rekompensata w wysokości 400€

  • W przypadku wszystkich innych lotów, należna rekompensata to 600€

Kiedy mogę złożyć wniosek o odszkodowanie za mój opóźniony lub odwołany lot?

Chociaż kwota odszkodowania pozostaje dokładnie taka sama w przypadku opóźnionego i odwołanego lotu, warunki w jakich pasażerowie są uprawnieni do rekompensaty różnią się w zależności od sytuacji. W obu przypadkach, pasażerowie nie są uprawnieni do odszkodowania, jeśli lot został zakłócony ze względu na okoliczności nadzwyczajne. Innymi słowy, aby otrzymać odszkodowanie, przyczyna zakłócenia musi leżeć w granicach odpowiedzialności przewoźnika.

Kiedy mój lot kwalifikuje się do odszkodowania?

Linia lotnicza nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania za odwołany lot, jeśli:

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu przynajmniej 14 dni przed planowanym odlotem

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu między 7 a 14 dni przed planowanym odlotem, ale linia lotnicza zapewniła Ci lot alternatywny, który pozwolił Ci dotrzeć do miejsca docelowego z opóźnieniem mniejszym niż 4 godziny w porównaniu z lotem pierwotnym. Lot ten nie powinien wylatywać więcej niż 2 godziny wcześniej w stosunku do lotu pierwotnego.

  • zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu na mniej niż 7 dni przed planowanym odlotem, ale zaproponowano Ci lot alternatywny, który pozwolił Ci dotrzeć do miejsca docelowego z opóźnieniem mniejszym niż 2 godziny w porównaniu z lotem pierwotnym. Lot ten nie powinien wylatywać więcej niż 1 godzinę wcześniej w stosunku do lotu pierwotnego.

Linia lotnicza nie jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania za opóźniony lot, jeśli :

  • opóźnienie wynosi mniej niż 3 godziny na lotnisku docelowym

Jeśli Twój lot jest opóźniony i przez to nie zdążyłeś na swój lot przesiadkowy, również należy Ci się odszkodowanie. Warunkiem jest ponownie to, że musisz dotrzeć na miejsce docelowe swojej podróży z opóźnieniem większym niż 3 godziny.

Zgłoś roszczenie


Opóźniony lub odwołany lot: złóż wniosek!

Czy wiesz, że możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet rok po zakłóconym locie? Podaj nam datę i numer odwołanego lub opóźnionego lotu, a my postaramy się uzyskać dla Ciebie rekompensatę. Możesz (w zależności od długości lotu) uzyskać nawet do 600€ od osoby. Twój lot był opóźniony ponad 3 godziny? Świetnie! Zupełnie za darmo i bez zobowiązań sprawdź swój lot w naszym kalkulatorze odszkodowań, a my udzielimy Ci wstępnej porady.


Trustpilot - Opinie o Lot-Opóźniony.pl