Lisbon

5 powodów, dlaczego warto wybrać się na city break do Lizbony w październiku

środa, 11 października 2017

Po wakacjach miało być mnóstwo energii do działania, a zamiast tego powoli dopada Cię jesienna chandra. Niebo pochmurne, lekko kropi deszcz, a Ty już zastanawiasz się nad ucieczką pod ciepły koc z kubkiem gorącej herbaty. Nie zaszywaj się jeszcze w domu - jesień to doskonała pora na krótki wypad: mniej turystów, idealna temperatura na zwiedzanie i dużo niższe ceny. To jak!? Kupujemy bilet, pakujemy podręczny i lecimy do słonecznej Lizbony!

Lizbona jest miastem, które urzeka podróżnych od pierwszego wejrzenia. Jej wzgórzyste położenie, barwne fasady kamienic, fado rozbrzmiewające w wąskich uliczkach, targowiska i słynne tramwaje sprawiają, że jest to jedna z najbardziej popularnych destynacji w Europie. Wielu decydując się na wyjazd latem, może nie doświadczyć magii tego miasta. W lipcu i sierpniu zastaniemy tłumy turystów, temperatura sięga ponad 30-stu stopni, a niektóre sklepy i restauracje są zamknięte z powodu wakacji – bo przecież Lizbończycy też chcą odpocząć - a na plażach nieopodal miasta ciężko znaleźć skrawek dla siebie.  Z tych względów podróż jesienią wydaje się idealna i nie będziesz się nudzić, patrząc na ilość eventów w październikowym kalendarzu Lizbony!

1. FESTIWAL FILMOWY

Miłośnicy kina z pewnością nie mogą przegapić festiwalu Lisboa DOC, trwającego od 19 do 29 października. Każdego roku podczas tego wydarzenia wyświetlane są produkcje międzynarodowych reżyserów. Festiwal ma miejsce w słynnym Cinemateca Portuguesa, najważniejszym muzeum kina w mieście, znajdującym się na Rua Barata. Dookoła znajdziesz mnóstwo restauracji i barów, gdzie po seansie możesz wdać się w kinowe dyskusje przy dobrej kolacji i lampce lokalnego wina.

2. MODA I SZTUKA DLA WSZYSTKICH

Jeśli planujesz wyjazd do Lizbony w ten weekend, masz okazję wziąć udział w Lisbon Open Studios. Od 13-tego do 15-tego października miejskie galerie sztuki i studia modowe szeroko otwierają drzwi i zachęcają do podziwiania ich prac zupełnie za free. A żeby było sympatyczniej, wszystko toczy się przy małej przekąsce i drinku. W tych dniach Lizbonę zalewa fala artystów, projektantów, koneserów i miłośników sztuki z całego świata. Spacer po mieście w tak dekadenckiej atmosferze będzie na pewno niepowtarzalnym przeżyciem!

3. ROCKANDROLLOWY MARATON

Odrobina ruchu na wakacjach na pewno nikomu nie zaszkodzi! W niedzielę 15-tego października o 8 rano z Cascais wystartuje maraton Rock'n'Roll Lisbon. Nie namawiamy Cię od razu na wykańczające 42 km wybrzeżem z widokiem na piękne plaże i dumne przekroczenie mety w Praça do Comércio. Możesz pobiec pół- lub minimaraton, albo jak na prawdziwego turystę przystało, kibicować uczestnikom w pobliskiej kawiarni przy kawie z mlekiem i pastel.

4. LIZBONA KREATYWNIE

Od 27 października do połowy listopada, małe miasteczko Amadora zamienia się w miejsce spotkań fanów i fanatyków komiksów. Amadora International Comic Festival jest jednym z najbardziej prestiżowych tego typu eventów organizowanych na świecie. Gama wystaw, które obejmują także animacje i karykatury, pokazy filmów animowanych oraz mnóstwo atrakcji sprawia, że warto wybrać się poza centrum Lizbony na ten festiwal.

5. SMAK LIZBOŃSKIEJ JESIENI

Podróżowanie i poznawanie nowej kultury wiążą się niewątpliwie z okrywaniem lokalnych produktów. Jeśli wybierasz się do Lizbony wczesną jesienią, spróbuj koniecznie "castanhas assadas", czyli pieczonych kasztanów. Mimo, że w listopadzie cieszą się największą popularnością, pierwsze kasztany serwowane są na ulicach miasta już w październiku. Dla amatorów, znawców, jak i winomanów polecamy wybrać się między 28 a 30 października na Targ Winny organizowany na lizbońskim placu Campo Pequeno. Ponad 100 producentów z całej Portugalii zaserwuje swoje lokalne wyroby, zwykle w cenie od 3 do 6 euro za kieliszek. Oprócz win będzie można delektować się oczywiście serami, szynkami, kiełbasami, świeżym chlebem, oliwą i całą masą lokalnych przysmaków.

Masz w planie jesienne city break? Odwiedzaj regularnie bloga Lot-Opóźniony.pl po więcej inspiracji - pozytywnie uzależnimy Cię od podróżowania!