Shutterstock 183723794 re sized 750

Koronawirus w Chinach: Linie lotnicze odwołują loty do Wuhan i innych portów lotniczych w Chinach

czwartek, 30 stycznia 2020

Po wybuchu koronawirusa chiński rząd postanowił zamknąć region i miasto Wuhan, w którym to po raz pierwszy pojawiła się nowa odmiana wirusa. Według oficjalnych danych w Chinach potwierdzono jak dotąd ponad 130 zgonów oraz ponad 6 tysięcy zakażeń wywołanych koronawirusem. Zmusiło to duże linie lotnicze do ograniczenia lub nawet odwołania swoich lotów do Chin. Polskie Linie Lotnicze LOT, KLM czy Air France oferują pasażerom możliwość bezpłatnego odwołania swoich lotów.

Z kolei linie lotnicze obsługujące bezpośrednie loty do Wuhan, takie jak China Airlines, Singapore Airlines, AirAsia, Thai Airways czy Cathay Pacific, ogłosiły, że nie będą wykonywać żadnych lotów na to lotnisko do 2 lutego. Bardzo prawdopodobne jednak, że wstrzymanie lotów będzie trwało znacznie dłużej.


Niektóre loty do Chin całkowicie zawieszone

Zarówno British Airways, jak i niemiecka Lufthansa zawiesiły zupełnie swoje loty do Chin. Lufthansa, Swiss i Austrian nie będą wykonywać żadnych lotów do Chin do dnia 9 lutego. Do końca lutego nie będzie również możliwości dokonania nowych rezerwacji na loty do Chin. W oświadczeniu na stronie przewoźnika można przeczytać, że pasażerowie, którzy z jakiś powodów muszą dostać się do Chin, mogą przebukować swój bilet na lot liniami Air China. Przewoźnik nie będzie jednak proaktywnie zmieniać rezerwacji wszystkich pasażerów. Aby zmienić rezerwację, należy kontaktować się bezpośrednio z Air China, biurem podróży lub zrobić to online. 

British Airways anulował wszystkie swoje loty do Pekinu i Szanghaju aż do 29 lutego 2020. Loty do Hong Kongu, tak samo jak w przypadku Lufthansy, pozostają bez zmian i będą obsługiwane zgodnie z harmonogramem lotów. Jak podaje przewoźnik w swoim oświadczeniu: “Sytuacja będzie w dalszym ciągu monitorowana, a my będziemy także dostarczać regularnych aktualizacji. Jeśli pasażerowie mają u nas jakieś rezerwacje, powinni upewnić się, że posiadamy ich dane kontaktowe. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc klientom, których dotyczy ta sytuacja”.

Polskie Linie Lotnicze LOT wciąż obsługują swoje połączenia

Nasz narodowy przewoźnik póki co obsługuje większość swoich lotów do Chin zgodnie z harmonogramem. LOT nie wyklucza jednak zawieszenia lotów - jeśli pojawią się przesłanki zawieszenia operacji do i z Chin, pasażerowie zostaną o tym odpowiednio poinformowani. Podróżni mają jednak możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji na termin późniejszy lub całkowity zwrot kosztów biletu. Dotyczy to biletów na loty od 22 stycznia do 29 lutego, oraz które zostały zakupione przed 27 stycznia.


Lotniska również wprowadzają środki bezpieczeństwa

Środki bezpieczeństwa, takie jak kwarantanna czy różnego rodzaju inspekcje, są wprowadzane na lotniskach na całym świecie. Pojawiają się również plakaty i ulotki informujące o koronawirusie i środkach bezpieczeństwa. 

Pasażerowie przylatujących do Polski z Chin są pod specjalną obserwacją. Dodatkowo każdy z podróżnych musi wypełnić specjalny formularz, w którym należy podać informacje o planowanych miejscach pobytu oraz dane kontaktowe. Jak informuje Lotnisko Chopina: “Wszystkie służby Lotniska Chopina współpracują na bieżąco z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi, agentami handlingowymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce. Osoby, które wykazują objawy chorobowe są badane przez personel medyczny lotniska”. Podobne komunikaty można znaleźć na stronach lotniska w Krakowie czy Katowicach.

Z kolei holenderskie lotnisko Amsterdam-Schiphol zauważyło znaczny wzrost zainteresowania maskami higienicznymi oraz płynami do dezynfekcji. KLM doradza podróżnym mycie rąk i zwracanie uwagi na higienę.


Trustpilot-Opinie o Lot-Opóźniony.pl