Airport airplane plane terminal large

Personel pokładowy Ryanaira strajkuje w czterech różnych krajach. Należy spodziewać się opóźnień i odwołanych lotów w całej Europie

środa, 25 lipca 2018

Po otrzymaniu zgody odpowiednich organów, personel pokładowy Ryanaira strajkować będzie dziś i jutro (25 i 26 lipca) w Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Również dziś, strajkować będą pracownicy irlandzkiego przewoźnika we Włoszech. Oznacza to, że część lotów do i z tych państw zostanie opóźnionych lub całkowicie odwołanych.

Personel pokładowy solidaryzuje się tym samym z pilotami linii lotniczych, aby wesprzeć ich strajk, który odbył się 12 lipca. Wtedy to strajkowali piloci Ryanaira, których bazy znajdowały się w Irlandii. Piloci i personel pokładowy uważają, że linia lotnicza nie poprawiła w wystarczającym stopniu ich warunków pracy.

Pracownicy Ryanaira wspólne opublikowali oświadczenie, które składa się z 34 żądań. Wśród nich są m.in.: sprawiedliwe wynagrodzenie dostosowane do warunków życia w państwie, w którym piloci mają swoją bazę czy lepsze wynagrodzenie chorobowe. Personel walczy również o to, aby umowy o pracę podpisywane były w ich własnym języku i aby stosować prawo lokalne, a nie tak jak to było do tej pory, prawo irlandzkie. Wspólne oświadczenie zostało sporządzone przez grupę pracowników reprezentujących ponad 80% całego personelu  Ryanaira.

Związki zawodowe z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Belgii groziły strajkiem już w kwietniu. Oczekiwali, aby ich żądania zostały spełnione do 30 czerwca, jednak do tej pory to nie nastąpiło.

Opóźnione i odwołane loty w całej Europie ze względu na strajk. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Oczywiście, że możesz! Pomimo tego, że orzeczenia sądowe różnią się w zależności od kraju, nadal możesz złożyć swój wniosek na Lot-Opóźniony.pl, a my dołożymy wszelkich starań, aby uzyskać odszkodowanie tak szybko jak to możliwe. Ale na początek - sprawdź swój lot korzystając z naszego kalkulatora. Za darmo i prawie natychmiast dowiesz się, czy Twój lot daje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie.